Zoom ile Online Görüşme Rehberi

Zoom Uygulamasının Bilgisayara Kurulumu

Zoom uygulaması ile görüşmelere katılabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ederek Zoom uygulamasını bilgisayarınıza kurun.

 • https://zoom.us/download adresine tıklayın.
 • Açılan sayfadaki ‘Download’ butonuna tıklayın ve ardından ‘ZoomInstaller.exe’ kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirin.
 • İndirdiğiniz ‘ZoomInstaller.exe‘ dosyasını çalıştırın. Eğer bilgisayarınız bu uygulamayı kurmak ile alakalı sizden izinler isterse lütfen ‘Evet’ veya ‘İzin Ver’ butonlarına tıklayarak izin verin.
 • Yükleme dosyası çalışmaya devam ederek uygulamayı bilgisayarınıza kuracaktır.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra görselde göründüğü gibi otomatik olarak uygulama açılacaktır.
 • Bu adımları tamamladığınızda Zoom uygulamasının bilgisayarınıza kurulumunu tamamlamış olacaksınız.

Zoom Uygulaması ile Görüşmeye Katılma

Zoom uygulaması ile görüşmelere katılabilmek için bilgisayarınıza ya da telefonunuza Zoom uygulamasını kurduktan sonra lütfen aşağıdaki adımları takip edin. Ardından Zoom uygulaması üzerinden görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Koçunuzun sizinle e-mail veya mesaj yoluyla paylaştığı görüşme linkine tıklayın.
 • Açılan sayfada size bir uyarı kutucuğu çıkacaktır. Bu sayfada ‘Zoom adlı uygulamayı aç’ seçeneğini seçin.
 • Bilgisayarınız otomatik olarak ilgili link ile bağlantılı görüşme için ‘Zoom’ uygulamasını başlatacaktır.
 • Eğer görüşme saatinden önce yayına katılırsanız görseldeki gibi bir bekleme ekranı ile karşılaşabilirsiniz. Bu bekleme ekranı görüşme sahibi görüşmeyi başlattığında otomatik olarak yok olacak ve görüşme başlayacaktır.
 • ‘Zoom’ uygulamasını ilk defa kullandığınız için uygulama sizden görüşme sırasında görüntülenecek olan ekran adınızı belirlemenizi isteyecektir. Buraya ‘Ad Soyad’ yazarak ilerleyebilirsiniz.
 • Bir sonraki aşamada artık görüşmeye katılmış durumda olacaksınız. Bilgisayarınızın mikrofonunu kullanarak görüşmeye devam etmek için ekranınızda beliren bildirim kutucuğunda ‘Join with Computer Audio’ seçeneğini işaretleyin.
 • Görüşme sırasında mikrofonunuzdan sesin karşı tarafa gitmesi ve kameranızın görüşme sırasında çalışması için mikrofon ve kamera ikonları görseldeki gibi olmalıdır.
 • Eğer sol alttaki mikrofon veya kamera ikonunuzun üzerinde kırmızı çizgi varsa bu özellik çalışmayacaktır.
 • Sağlıklı şekilde görüşme gerçekleştirmek için mikrofon ve kamerayı açık tutmayı unutmayın.
 • Tüm adımları uyguladığınızda koçunuz ile online olarak görüşmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zoom Linki Kaydı ile 'Breakout Room' Katılma

Breakout Room’a Katılma

 1. Görüşme sahibinin sizi ‘Breakout Room’a katılmaya davet etmesi gerekecektir.
 2. Join‘e tıklayın.
 3. Later‘ı seçerseniz, toplantı denetimlerinizdeki Breakout Rooms seçeneğini tıklatarak katılabilirsiniz.
 4. Join Breakout Room tıklayın.


  Ekranın altında toplantının benzeri kontrol panelinize erişebileceksiniz.

Zoom Linki Kaydı ile Online Seminere (Webinar) Katılma

Online seminere (webinara) katılmak için, etkinlik sahibinin sizinle paylaştığı veya kayıt sayfasına giderek kaydınızı tamamladığınızda karşınıza çıkan online seminere katılım linkine tıklayın. Bu linkin bulunduğu konumu aşağıdaki görselde kırmızı kutu ile işaretlenmiş olarak görebilirsiniz. Etkinlik kaydınızın ardından e-postanıza gelen mailde de webinara katılım linkini bulabilirsiniz.

Linke tıkladıktan sonra Zoom uygulamasını ilk defa kullanıyorsanız bilgisayarınıza veya telefonunuza Zoom uygulamasını kurmanız gerekmektedir. Kurulumun ardından otomatik olarak webinara yönlendirileceksiniz. Eğer yönlendirilmezseniz tekrar katılım linkine tıklayın. Açılan sayfada gelen Zoom uygulamasını aç ekranını onaylayarak webinara katılım sağlayın.

Webinar kaydınızı tamamladıktan sonra karşılaştığınız ekran aşağıdaki gibidir. Kırmızı kutu içine alınmış olan alandaki linke tıklayarak webinara katılabilirsiniz.

Webinar kaydınızı tamamladıktan sonra size ulaşacak olan mail aşağıdaki gibidir. Kırmızı kutu içine alınmış olan alandaki linke tıklayarak webinara katılabilirsiniz.

Sunucunun Online Semineri Başlatmasını Bekleyin

Webinar sunucusu yayına henüz başlamadıysa, aşağıdaki iletiyi görürsünüz. Webinar başlayana kadar bekleyiniz. Webinar başladığında otomatik olarak yayına katılacaksınız.

Simultane Tercüme Seçeneğini Aktif Hale Getirme

Zoom uygulamasında simultane tercüme seçeneği aktif hale geldiğinde ekranınızda ikonunu göreceksiniz. Bu ekranda simultane imkanı olan diller önünüze gelecektir.

Görselde göreceğiniz gibi hangi dillerde simultane çeviri dinleme imkanınız varsa dinlemek istediğiniz dili seçerek online semineri bu dilde dinleyebilirsiniz. Sadece simultane tercümanın sesini duymak istiyorsanız ‘Mute Original Audio’ seçeneğini işaretleyin.