Yeni Yılda Yeni Bir … Lazım!

Hepimizin son bir aydır heyecanı ve coşkusuna kapılıp gittiğimiz yeni yıl geldi çattı. Takvimler artık 2020’yi gösteriyor. Peki bu yılı sizin için yeni yapan nedir? Takvimlerin bir yıl daha ileriyi göstermesi dışında hayatınızda yeni olan ne var?

Yeni kararlar aldınız mı mesela? Yeni bir yıla girmeyi fırsat bilerek, kendinize hedefler koydunuz mu? Bu yılla ilgili hayalleriniz neler? Neyi farklı yapacaksınız?

Daha az yemek, daha çok yürümek mi? Aile ve dostlarla daha fazla ve kaliteli zaman mı? Daha fazla gezmek, yeni ülkeler veya kıtalar görmek mi? Bilmediğiniz ve hep merak ettiğiniz hangi yeni konuyu öğreneceksiniz? Yeni bir ev veya yazlık edinip, bahçesinde toprak işleriyle mi uğraşmaya başlayacaksınız? Bunlar sadece zihninizden geçenler mi? Tıpkı her pazartesi diyete başlayıp, cuma gelmeden vazgeçmemiz gibi, yeni yıla girerken niyet edip, bir hafta dolmadan kaldığınız yerden aynı şekilde devam etmeyeceksiniz öyle mi?

Kim bilir, daha radikal bir şey belki, artık uzun saatler çalışmak ve hayatınız sadece iş olsun istemiyorsunuz ve uzun yıllardır çalıştığınız kurumdan ayrılmak her önünüze gelene serzenişte bulunduğunuz bir konu olabilir mi? Ya da bizzat kurduğunuz şirketinizi artık sizden sonra gelen neslin temsilcisine devretmek, bir süre uzaktan ilgilenmek hatta belki tamamıyla devretmek hayalinizi bu yıl gerçekleştirmek istiyorsunuz. Peki bu konuda ne kadar ciddisiniz, sadece hayal ve niyet mi ediyorsunuz? Kaç yeni yılı bu niyetle geçirdiniz ve 2020’de gerçekleştirmek için bir planınız var mı?

Kabul edelim, hepimiz ne kadar şikayetçi olsak ve değiştirmek istediğimizi her fırsatta dile getirsek de, memnun olmadığımız konuda değişime ve yeni bir hayat şekline karşı dirençliyiz. Yeni olan her şeyi seviyoruz ve yenilik için heyecanlanıyoruz; yeni bir ev, yeni bir iş, yeni bir yıl… Ancak yeniliğe adım atmak için memnuniyetsizlik tek başına yeterli gelmiyor. Ne zamanki, memnun olmadığımız konuyla ilgili bir vizyonumuz oluşuyor ve kendimizi o resmin içinde görüp, ulaşmak için heyecan duymaya başlıyoruz işte o zaman değişim için bir aşama daha geçmiş oluyoruz. Örneğin, işini ikinci kuşağa devretme niyetinde olan bir patron, işini devrettiğindeki hayatıyla ilgili zihni netse, mesela dünya seyahatine çıkmak, fotoğraflar çekmek ve sergilemekse ona ilham veren, bu kez harekete geçmek için heyecan duymaya başlıyor. Hayır aksine, işini devretmek istemekteki tek sebebi sadece çok çalışmaya ve şirket sorunlarıyla uğraşmaya son vermekse, o gün bir türlü gelmiyor. Diyelim ki memnuniyetsizliğin yerine geçecek vizyonunuzu da belirlediniz, sırada ne var dersiniz? Size ilk adımı attıracak bir sebep lazım. Bu ilk adım bazen size nasıl ilerleyeceğinize dair fikir veren bir yazı, katıldığınız bir seminer, dinlediğiniz bir fikir lideri olabileceği gibi maalesef bazen de artık değişimi mecburi hale getiren sorunlar olabiliyor.

2020 sizin için gerçekten yeni bir yıl olsun istiyorsanız, işte size öneri; kendinize değiştirmek istediğiniz en az bir konu seçin, bu konuda değişen hayatınız üzerinde düşünün ve yeni sizi tasarlayın, gerçekleştirmek için hedef koyun, gerekenleri öğrenin, bir plan yapın ve elbette AKSİYONa geçin. 2020’nin hayatınızda gerçek bir  yeni yıl olması için, size bunların hepsi lazım!

2020 fark yarattığınız bir yıl olsun!

Sevgiyle kalın,
Belma Öztürk Gürsoy

Sayfada bulunan yazı Belma Gürsoy tarafından kaleme alınmıştır. Yazının orjinalini bu sayfadan bulabilirsiniz.