Stratejik Planlamanın Önemi (Bölüm 2: Riskler Neler, Başarının Sırrı Nedir?)

Bölüm 1’de Stratejik Planlamanın Önemi (Bölüm 1: Neden 90 Günlük İş Planı Oluşturmalısınız?) Stratejik Planlamanın ne olduğunu ve bu planlamanın iş için faydalarını açıklamaya çalıştık. Bugün, Stratejik Planlama risklerinden ve Stratejik Planlama’nın neden başarısız olabileceğinden bahsetmeye devam edeceğiz.

Hesap Verilebilirlik

Stratejik plan olmadan yapılan işin tuzaklarından biri, işletmenizdeki hesap verebilirlik konusudur. Oluşturduğunuz stratejik plan şirketin işleyişi için gerekli olan çeşitli görevler için açık bir şekilde hesap verebilirlik tesis etmelidir. Aksi takdirde, finansal planlamanızda, pazarlamanızda veya müşteri hizmetlerinizde (sosyal medyadaki tek bir olumsuz paylaşım, saygın bir marka oluşturmak için gösterdiğiniz tüm çabaları baltalamak için yeterlidir) yıkıcı hatalar meydana gelmesi ve işlerin yetişmemesi son derece kolay olur.

Yukarıdakilerin tersine, hiçbir zaman okunmayan belgeleri bir yerde, bir sunucuda toplayarak stratejik planlarını tamamlayan çok sayıda şirket vardır. Peki bu durumda sorun ne? Topladıkları bu belgeler, iş planı için yapılması gerektiğini düşündükleri belgelerdir, ancak gerçekte uygulanmazlar. Araştırmalar gerçekten de stratejik plana sahip şirketlerin % 70’inden fazlasının bunu yürütemediğini gösteriyor. Neden böyle?

Zamanınızı Gerçekçi ve Erişilebilir bir Plan Oluşturmak için Kullanın

Forbes, stratejik planların başarısız olmasının çeşitli sebeplerini şu şekilde öne sürüyor: özellikle büyük karmaşık sorunları çözmek için isteksizlik yaratma ve çok kafa karıştırıcı bir belge hazırlama sorunları zorlaştırırken, hiçbir sonuca da ulaştırmıyor. Gerçekten de stratejik planın derinliğine gelirsek çok fazla seçenek var: deneyimsiz stratejistler gerçekçi olmayan ve kullanılmayan bir plan derlediğinde, değerli olan zamanı çöpe atmış oluyorlar.  Başladığından beri çoktan bitirilmesi gereken sorun için akıllara durgunluk verir biçimde zaman gereksinimlerini haklı çıkarmaya başlıyor. Bu boşa harcanan zamanın maliyeti, gerçekçi ve erişilebilir bir stratejik planın (bütün organizasyona yön veren ve sektör zorlukları karşısında liderlik için bir referans noktası bir plan) birlikte nasıl oluşturulacağını öğrenmede harcanırsa daha iyi olabilir.

Profesyonel Bir İşletme Koçu ile 90 Günlük İş Planınızı Hazırlayın

ActionCOACH’ta açık, özlü ve öngörülü stratejik planlar oluşturma ve uygulama becerisini öğrenerek kendinize ve şirketinize yatırım yapabilirsiniz. İşletmelere doğru, hassas ve tüm gereksiz şeylerden yoksun bir planın nasıl hazırlandığını göstererek onların ilerlemelerine yardımcı oluyoruz. Stratejik plandaki adımlara ölçülebilir sınırlar getiren, KPI’ları nasıl seçeceğinizi gösteren bir yapı ile sizi daha doğru bir stratejik plan oluşturmaya yöneltiyoruz. Size, işiniz ve sizin için çalışan stratejik planınızı nasıl hazırlayacağınızı öğretiyoruz. Hala stratejik planın önemi ve bunu doğru uygulama ustalığı konusunda ikna olmadınız mı? GrowthLCUB ile 90 Günlük İş Planı Oluşturmayı öğrenmenin önemi ve bunu doğru uygulama ustalığı konusunda neler kazanacağınızı veya kaybedeceğinizi bir düşünün.

Harvard Business Review’dan stratejik planlamanın kâr performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu, stratejik planları kullanan diğer işletmelerin %12 daha karlı olduğuna atıfta bulunarak, stratejik planlamanın önemini gösteren, araştırmaya dayanan kanıt var.

Kullanılabilir bir stratejik plan olmadan bunu sağlayabiliyor musunuz? Karlılığınızı artırmak için hemen bugün bizimle iletişime geçin!