Pivot Pivot Pivot

Pivot kelimesini her duyduğumda komik Friend’s dizisinin koltuk, merdivenler ve imkansız görünen bir görevi gerçekleştirme planı olan buraya tıklayarak izleyebileceğiniz şu bölümü aklıma geliyor. Koltuğu merdivenlerden çıkarmaya çalışırlarken Ross’un “PİVOT, PİVOT, PİVOT” diye bağırdığı sesi duyuyorum, ikileme yaklaşma biçimleri, kaynak eklemeleri, alternatif yollar aramaları hatta ortadan ikiye kesilmiş koltuk için kredi almaya çalışmaları. Bölüm hem çok komikti hem de bu olayları kendi planlarınızın yolunda gitmediği durumlarla bağdaştırabilirsiniz. Bunlar iş hayatındaki pivotlama fikriyle hiç bu kadar alakadar olmamıştı.

Binlerce kişiyi işsiz bırakan, birçok işletme sahibinin işletmelerinin kapandığını izlediği ve asla telafi edilemeyen 2008, Büyük Ekonomik Krizin başlangıcından beri, mevcut COVID19 Global Pandemi tüm işletmeleri organizasyon yapılarını, sundukları ürünleri ve hizmetleri yeniden düşünmeye ve yeniden amaçlandırmaya zorluyor.

Ancak işinizi pivotlamak; gelgitleri değiştirmek veya dünyanın dönüşünü tersine çevirmek kadar imkansız görünebilir. Bu ürkütücü bir girişimdir, aile ihtiyaçları ve sağlık endişelerinin kişisel stresleri ile birleştiğinde birçok insan bunalmış ve aciz hissetmektedir, bu da onlar için sonun kaçınılmaz olduğu anlamına gelir. Ancak krize olabildiğince hırslı saldırmak isteyenler için, bir işletmeyi pivotlamak kısa vadeli hayatta kalma ve uzun vadeli başarı arasındaki fark olabilir.

Bir kuruluşun tamamını pivotlamanın gerekli olmadığını düşünün. İşletmenin yalnızca değiştirilmesi gereken bazı bölümleri veya çalışanları ya da yeniden tahsis edilmesi gereken kaynakları olabilir. Nihayetinde, bir ısırıkta fili yemeyi denerseniz, bu görevi imkansız bulabilirsiniz ancak sindirmek için daha küçük idare edilebilir parçalara ayırırsanız, gerekli değişiklikler daha ulaşılabilir hale gelir.

Martin Zwilling 2012 yılında dramatik piyasa değişiklikleri sırasında bir işi pivotlarken dikkate alınması gereken alanları özetledi. Forbes.com’daki makalesi, işletmelerin yeni talepleri karşılamak için pivotlayabilecekleri sekiz alanı tanımlamakta. “Pivotlamanın anahtarı, gerçek verileri ve gerçek pazar deneyiminden gelen eğilimleri tespit etmek ve pazarınızda ya da güvenilirliğinizde bir açık veya divot bırakmadan temel ürün / piyasa uyumunu optimize etmektir” (Zwilling, 2012).

(
https://www.forbes.com/sites/martinzwilling/2012/01/21/a-smart-business-knows-8-ways-to-pivot-their-vision/#140a3ac97f96)

Pivot sekiz alan şunları içerir;

 • Müşteri – aynı ürün veya hizmetle farklı sorunları çözme
 • Pazar Segmenti – aynı ürün veya hizmetle yeni müşteriler için sorunları çözme
 • Teknoloji – yeni müşteri sorunlarının çözülmesine yardımcı olacak boşlukları doldurmak
 • Ürün Özellikleri – ürününüzü yeni kullanım gereksinimlerine ya da ihtiyaçlarına uyarlamak
 • Gelir Modeli – gelir elde etmek veya gelir akışı eklemek için yeni yollar veya yöntemler bulun
 • Satış Kanalı – pazara girmenin veya pazardaki yeni bir segmente girmenin yeni bir yolunu bulun
 • Ürün ve Hizmet – mevcut ürününüzü hizmetlerle birleştirin veya tam tersini yapın
 • Rakipler – Kendinizi rekabetten sıyırmakk için mesajınızı ve pazarlamanızı geliştirin

Zwilling, işletmelerin gerçek verilere olabildiğince güvenmesi gerektiğini, böylece değişmek için refleksif veya aceleci değişiklikler yapmamalarını vurguladı. Herhangi bir varsayım olmadan metrikler ve bilgilerle anlamlı bir değişim olmalı. İşletme sahiplerinin vermesi gereken kararlar zordur ve çoğu zaman müşterilerinin, tedarikçilerin, işverenlerin ve kendi ailelerinin hayatlarını etkiler. İlk önce seçenekler ve alternatifler incelenmelidir.

Mevcut sanal satışlar korkutuyorsa, sanal satışlara geçiş yatırım gerektirecektir. İşten çıkarmak ya da izin kullandırmak yerine çalışanlardan tekrar tercihler yapılarak faydalanılmalıdır. Dağıtım noktalarının kapatılması veya alternatif tedarik zincirleri seçeneklerinin bulunması, uzun vadeli sonuçlar doğurabilir. Herhangi bir işletme sahibi, yalnızca iyi yapılmış bir değerlendirme ve veri toplama yoluyla piyasa koşullarındaki değişimi yönlendirmek için mümkün olan en iyi stratejiyi oluşturmayı umabilir.
(
http://www.bottlerocketadvisors.com/bottle-rocket-blog/2017/7/24/mastering-the-pivot-shifting-strategy-toward-opportunity)

Parlak nesneyi kovalamayın. “Pivot ihtiyacını tanımak belli bir alçakgönüllülük ve farkındalık gerektirir. Iyi yapmak için bir parça sokağa bakmak gerekir. İlk stratejiye karar verirkenki gibi, pivotlama da verilere, deneyimlere, gözlemlere ve içgörülere dayanmalıdır ”diyor Mark Irwin. En etkili şekilde pivotlamanızı sağlamak için aşağıdakileri yapmanızı öneriyor. Irwin, sekiz düşünce alanı olduğunu söylüyor.

 • Sorun odaklı olun ve yalnızca bir ürün veya hizmetten ziyade çözüm tabanlı bir organizasyon olmanın yollarına bakın
 • Tüm paydaşlarınıza sağladığınız değer hakkında geniş düşünün
 • Girebileceğiniz yeni rekabet ortamını anlayın; oyuncular, güçlü ve zayıf yönleri
 • Bu yeni koşullar altında vizyonunuzu değiştirin ve başarıyı tanımlayın
 • Mümkün olduğunca test edin ve ölçün, ancak analiz felci ile kısa kalmayın. Hareket. Değişiklik yapmak. Pivot işlemine başlarken harekete geçin ve ardından yeniden değerlendirin
 • Öncelikleri belirleyin ve odaklanma ve değişim alanları hakkında spesifik olun
 • Kuruluşun hedeflerini karşılamak ve müşterilerinizin tanımladığı şekilde şimdi ihtiyaçları karşılamak için çalışanlar, hammaddeler, dağıtım seçenekleri ve satış temas noktaları dahil olmak üzere kaynakları yeniden tahsis edin ve yeniden düzenleyin
 • Her zamankinden daha fazla iletişim kurun – sürekli, hızlı ve yıkıcı değişim zamanlarında, açık ve özlü bilgi kritiktir. Paydaşınızla şeffaf ve samimi iletişim zorunludur.

Bu külçeyi hatırla. “… Pivotlama mutlaka çaresizlik anlamına gelmez. Aksi takdirde gözden kaçmış olabileceğiniz ek büyüme-büyüme keşfetmek için bir araç olabilir. (Spoon, 2012) (https://www.inc.com/alan-spoon/what-pivot-really-means.html) Kendinizi ve işinizi iyi bir şirket olarak düşünün. Dev kuruluşlar muazzam pivotlar yaptılar ve yeni talepleri ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılarken hayatta kaldılar ve geliştiler. Starbucks, Twitter, PayPal ve Nintendo buzdağlarıyla yüz yüze geldi ve felaketten kaçınmak için kuruluşlarında gezinebildi. Birçok büyük şirket, yiyecek teslimatı sunan Amazon veya seri üretime ek olarak özel ayakkabı tasarımları sunan Nike gibi işlerinin bir kısmını döndürdü. Pivotunuzun çok büyük veya dramatik olması gerekmez. Yaptıklarınızı ve yeni hedeflere nasıl ulaşacağınızı basit ayarlamalar ve düzeltmelerle değiştirmenin hızlı ve etkili yollarını bulabilirsiniz.

Nihayetinde kendinize, personelinize, müşterilerinize ve malzemelerinize tamamen dürüst olmak başarınızın büyük bir parçası olacaktır. İletişim hatlarını açık tutarsanız ve dinlerseniz, gerçekten dinlerseniz, beklemediğiniz bir yol bulabilirsiniz. Geri bildirimleri dinleyin, haberdar olun, danışmanlık ve tavsiye alın, kendinizi uzaklaştırmayın veya yükü tek başınıza taşımayın. Kimse tüm kararları tek başına veremez. Yardım için ekibinize ve destek sistemlerinize güvenmelisiniz. Gerçekçi veri ve içgörü elde etmek, aşılmaz oranlarla karşılaştığında, başkalarına yardım isteyen büyük bir liderin işaretidir. Büyük bir lider, sadece kısa süreli hayatta kalma için değil, uzun süreli kazançlar için de pivotlama zamanının geldiğini anlar ve tanır. Büyük bir lider, en uygun sonucu elde edecek oyun içi düzenlemeler yapmak zorundadır.

Yani, kendinizi panik modunda dikmeyin. Planla. Hazırlan. Pivotla. Hemen!

Kaynakça: https://www.actioncoach.com/blog/pivot-pivot-pivot/