Online Pazarlama Sayesinde İşletmeler İçin Ücretsiz Reklam

Pazarlama gurularına göre, işletmeler bürüt cirolarının %2-5 arasını sadece reklama harcamaktalar. Maalesef, yeni kurulmuş olan birçok küçük işletme, istediği satışa ulaşabilmek için bu tür bir pazarlamaya yatırım yapacak bir gelire sahip değil. Ancak, online pazarlama sayesinde ücretsiz reklamdan faydalanma imkanına sahipler. Peki, nasıl?

Webde Görünürlük Yaratarak Başlayın
Özellikle konu işletmelerinizin, müşterilerinizin ihtiyaçlarını yerine getirebilecek istek ve kapasitede olduğunuzu duyurmaya gelince, internet gerçekten hayati bir araç olabiliyor. Satışa dönüşebilecek kontaklara ulaşmak için online olarak kullanılabilecek birçok ücretsiz site var.

Yapmanız gereken tek şey, ücretsiz domainlerden bir site almak, bu site için bir e-mail adresi yaratmak ve başlamak için bir logo tasarlamak. Birçok müşteri, e-mail adresi ve telefonları dahil olmak üzere birçok bilgisini internette gezinirken bırakabiliyor. Her ikisini de bir kenara kaydedip, ürün veya hizmetinizi sunmaya hazır olduğunuzda onlarla bu kanalla üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın
Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformları küçük işletmeler için ücretsiz reklam imkanı sunuyor. Facebook, kendi sayfanızı yaratmanızı sağlıyor ve sayfanızı paylaşarak dünya çapında ilgi çekmenize imkan veriyor. Daha fazla görünürlük elde edebilmek için, sürekli yeni şeyler yayınlamalı, hediyeler dağıtmalı ve web sitenizi ziyaret eden Facebook kullanıcılarına özel indirimler ve kampanyalar düzenlemelisiniz.

Twitter, küçük işletmeler olarak size ücretsiz reklam imkanı veren bir başka sosyal ağ. Twitter size, müşterilerinizle birebir diyalog kurmak için uygun ortamı yaratır. Hatta Twitter’da işinizin temasıyla uyumlu bir profil sayfası bile yaratabilirsiniz. Ödül dağıtmayı bu platform üzerinden bile yapabilirsiniz. Sadık müşterilerinizle iletişime geçebilir, onlara hediyeler gönderebilirsiniz.

Bir İmzanız Olsun
Gönderdiğiniz her emailin altına bir telefon numarası, adres ve sosyal medya hesaplarınıza ve web sitenize dair bir link barındıran 3-4 satırlık bir imza ekleyin. Bu, işinizin internet ortamında var olduğunun bilinmesini sağlar ve aynı zamanda küçük işletmelerin ücretsiz reklam yapabileceği çok etkili bir yöntemdir. Bu sayede müşterilerin kolayca sizinle iletişime geçmesini sağlarsınız.

Yazan: Ailina Calip