OKR Nedir? – Hedef ve Temel Sonuç

Gelecek yıl için hedef ve temel sonuçlarınız hazır mı, nedir bu OKR kavramı? Gelin hayatımızı kolaylaştıran küçük ama olağan üstü bu yöntemi öğrenelim.  

Hayallerinize ulaşabileceğiniz bir sistematik…Hem iş hem de kişisel yaşamınızda hedefler belirlemeye, dünyanın en güçlü çerçevesini görmeye hazır mısınız? Hedeflerinize ulaşma yolunuzda, OKR’lerinizi nasıl oluşturacağınızı ve takip edeceğinizi öğrenmek size neler kazandıracak hayal edin. 

OKR nedir?

Hedefler ve Temel Sonuçlar (OKR’ler) dünyadaki en başarılı şirketler tarafından kullanılmaktadır. Kısaca, OKR’ler, hedeflerinizi ve sonuçlarınızı tanımlamanıza ve izlemenize yardımcı olan bir çerçevedir.

Adından da anlaşılacağı gibi OKR’lerin iki bileşeni vardır: Hedefler ve temel sonuçlar.

Hedefler niteliksel, büyük resimli, yönlü hedeflerdir. Nereye gittiğinizi iletirler ve ilham verici ve motive edici olmaları amaçlanır.

Temel sonuçlar nicel, spesifik, alt hedeflerdir. Beklendiği gibi ilerleyip ilerlemediğinizi size ve başkalarına bildirmek adına varlar. Uygulanabilir ve ölçülebilir olmalıdır.

OKR Kısa Tarihi

OKR’lerin tarihinde üç önemli kişi vardır: Peter Drucker, Andy Grove ve John Doerr.

Peter Drucker’ın “Hedeflere Göre Yönetim” (MBO), hedeflerin açıkça tanımlandığı ve bir yönetici ile çalışanları arasında kararlaştırıldığı OKR’lerin öncüsüdür.

Intel’in eski CEO’su Andy Grove, Drucker’ın MBO’larını daha da ileri götürdü ve OKR çerçevesini geliştirdi. Grove, “High Output Management” kitabında, kuruluşların iki soruya dayanarak bir OKR sistemini nasıl kurmaları gerektiğini açıklıyor:

  • Nereye gitmek istiyoruz?
  • Oraya varıp varamayacağımızı görmek için hızımızı nasıl ayarlamalıyız?

Gördüğünüz gibi, bu iki soru OKR’lerdeki iki bileşene, yani amaç ve temel sonuçlara karşılık geliyor .

Son olarak, John Doerr, Google’ı OKR’lerle başarılı bir şekilde tanıtmasıyla tanınır. Aslında, John Doerr, OKR çerçevesini 1975’teki Intel kursunda doğrudan Andy Grove’dan öğrendi.

Peter Drucker’ın öncü, Andy Grove’u mucit ve OKR’leri popülerleştiren misyonerin John Doerr olduğunu söyleyebilirsiniz.

OKR Başarısı

Bugün San Francisco gibi bir yerde herhangi bir teknoloji şirketini ziyaret ederseniz , onların OKR’lerini görebilirsiniz, bu çerçeveyi kullanma şansları çok yüksektir. Bunun nedenlerinden biri, John Doerr’ın onları Venture Capital firması Kleiner Perkins aracılığıyla girişimcilere yayması olabilir.

Ancak esas sebep, OKR’lerin son derece etkili olmasıdır! Büyük şeyler elde etmek ve sonuç almak istiyorsanız, OKR’ler en iyi çerçevedir.

Sadece teknoloji şirketleri mi kullanıyor?

OKR’leri kullanmak için bir teknoloji şirketi olmanız gerekiyor mu? Hiç de değil. Aslında şirket olmanıza bile gerek yok! Giderek artan bir şekilde, serbest çalışanlar, bireysel çalışanlar, yapımcılar ve hemen hemen herkes kişisel hedefleri için OKR’leri benimsiyor. Bunun basit nedeni, size sonuç vermeleridir.

Başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak mümkün, peki OKR’leri nasıl oluşturmalısınız? 

OKR’ler Nasıl Oluşturulur?

OKR’lerin bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden biri, başlamanın nispeten basit olmalasıdır. Bu bölümde, OKR’leri nasıl oluşturacağınız ile başlayacağız.

OKR Ne Sıklıkta Olmalı?

İlk olarak, OKR’leri ne sıklıkla oluşturmalısınız? OKR’leri her üç aylık dönemin başında ayarlamanızı öneririz . 1 Ocak (ilk), 1 Nisan (ikinci), 1 Temmuz (üçüncü), 1 Ekim (dördüncü çeyrek) 

Üç aylık döngü çok güçlüdür, çünkü bir çeyrek (3 ay) çok güzel iki özelliğe sahiptir.

Birincisi, üç ay anlamlı şeyleri başarmak için yeterli uzunluktadır . 3 ayda neler başarabileceğinizi bir düşünün. Bir ürün oluşturabilir ve başlatabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Yeni bir ekip kurabilirsiniz. 

İkincisi, tam olarak neyi başarmak istediğiniz konusunda net olabilmeniz için yeterince kısa bir zaman dilimidir. 

3 ay yaklaşık 13 hafta içerir. Bu 13 hafta ile neler yapabileceğinizi ve neleri hedefleyebileceğinizi anlamak çok zor değil. Yeni ürününüz ile ilgili 20 kullanıcı görüşmesi. 30 gün yabancı dil konuşma pratiği. Adaylarla 15 görüşme. 

Bir çeyrek bunları gerçekleştirebilmek adına yeterli bir süre olacaktır. 

Kendinize İki Soru Sorun;

Soru 1: Nereye gitmek istiyorum?

Bu soru, hedeflerinizin temelidir. Buna cevap vermek çoğu insana oldukça doğal geliyor çünkü kabaca neye odaklanmak istediklerini biliyorlar (en azından yakın vadede). Şimdilik sadece aklınıza gelenleri eleştirmeden yazın. 

Hedefleriniz için belirtilenlere benzer örnekler oluşturabilirsiniz.

  • Harika bir mobil uygulama yayınlamak.
  • İspanyolca konuşma konusunda yetkin olmak.
  • Veri bilimi ekibini başarıyla çalışmaya başlatmak.

Normalde kendinizi 5 hedefle sınırlamanız önerilir, ancak bunu daha önce hiç yapmadıysanız, 3 veya 4 hedef üstüne geçmemenizi öneririz.

Hedefleriniz motive edici ve ilham verici olsun, “harika”, “en iyi”, “başarılı”, “birinci sınıf” vb. Kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin.

Soru 2: Her hedefe varıp varamayacağımı görmek adına kendimi nasıl ölçebilirim, nasıl hizalayabilirim?

Bu, sonuçlarınızın temelidir.

İyi temel sonuçlar belirleme konusunda, bazı insanların biraz daha fazla pratik yapması gerekebilir. Bunu yazı serisini okuyup, ölçülebilir ve eyleme geçirilebilir aksiyonlar elde ederek başarı şansınızı artıracaksınız.

Önemli sonuçlarınız için akılda tutulması gereken iyi bir kısaltma SMART’tır :

S pecific: İyi tanımlanmış, net ve kesin.

M easurable: Hedefe ulaşmaya yönelik belirli kriterler ile ilerlemenin ölçülebilir olması. 

A chievable: Ulaşılabilir ve elde edilmesi imkansız değil.

R ealistic: Hayat amacınıza ulaşmak yolunda gerçekçi ve ilgili.

T imely: Başlama tarihi ve hedef final tarihi zaman çizelgesi ile açık bir şekilde tanımlanmış. Amaç aciliyet yaratmaktır.

Yine, hedef başına en fazla 5 temel sonucun alınmasını öneririz(ideal olarak daha az). İyi bir başlangıç, her biri 3’er anahtar sonuç içeren 3 hedef olabilir ve toplamda 9 anahtar sonuç elde edilir.

Yukarıdaki hedeflerden birini seçelim ve onunla hangi temel sonuçları ilişkilendirebileceğimizi görelim. Örnek:

Hedef: Harika bir mobil uygulama yayınlayın.

  • 20 kullanıcı görüşmesi tamamlamak.
  • 50 günlük kargo kodu oluşturmak.
  • % 100 özellik tamamlamak.

Buradaki fikir, bu 3 temel sonuca ulaşlırsa, genel hedefe ulaşmış olacağımızdır. Bu önemli sonuçların her birinin, haftalık olarak bile eyleme geçirilebilir olmasını unutmayın.

Peki, temel sonuçlarınız söz konusu olduğunda tam olarak nasıl takip ediyorsunuz? Bir sonraki yazımızda okr nasıl takip edilir paylaşacağız. 📣

Bu yazımızı beğendiniz mi? İlginizi çekebilecek bir başka içeriğimizi hemen 👉🏻 inceleyin!

Kaynak: learn.okrs.app