Küçük Şeyleri Kutlayın

Bir pandemi, sosyal huzursuzluk ve geciken ekonomik haberlerin ortasında, gümüş astarı bulmak zor olabilir. Haberler iç karartıcı, işiniz daha zorlu ve hayatınız birkaç ay öncesine göre daha zorolabilir. Çaresizlik ve umutsuzluk duygusu ezici olabilir. Tutunmak için olumlu bir şey bulmak zor olabilir.

Araştırmacılar diyor ki, her gün en küçük zaferleri bile kutlamak zihinsel sağlığınızı ve fiziksel dayanıklılığınızı iyileştirmek için uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir. Bir işletme sahibi olarak, en zorlu zamanlarda bile kutlanacak küçük şeyler bulmak, ekibinizin motive ve ilham almasını sağlamak için çok önemlidir.

Küçük şeyleri kutlamak, neredeyse her duruma olumlu bir yön bulmanıza neden olacaktır. İşte bazı örnekler.

 • Ekibinizin sağlıklı olduğunu ve işe geri döndüğünü kutlayın.
 • Bir müşteri hizmetleri sorununun olumlu bir şekilde çözülmesini kutlanyın.
 • Yeni bir müşteri siparişini veya satışını kutlayın.
 • Çalışanların kilometre taşlarını kutlayın; yıldönümleri, doğum günleri vb.

İşinize “kutlama” zihniyetini nasıl daha da aşılayabilirsiniz? İşte uygulamak için birkaç öneri.

 • Günlük bir ekip sohbet toplantısında ekip üyelerinden iyi haberleri paylaşmalarını isteyin.
 • Ekip üyelerinden diğer çalışanların okuyabileceği bir “günlük platformda” kutlamaya layık olduklarını düşündükleri günleri anlarını yazmalarını isteyin.
 • Aktif olarak katılanları tanıyın ve istediğiniz davranışı modelleyin.

Sonuçta, işletme sahipleri ve ekibinizin lideri olarak olumlu bir tutum sergilemeniz önemlidir. Yani, unutmayın;

 • Örnek çalışma yapanlarını övün.
 • Hedeflere ulaşıldığını ve tamamlandığını kabul edin.
 • Kendi başarılarınızı veya iyi haberleri düzenli olarak paylaşın.
 • Genel iş başarınıza katkıda bulunan ekip çalışmasını ve işbirliğini görün.

Success.com , olumlu bir bakış açının koruması, hayatınızı ve çevrenizdekilerin yaşamlarını nasıl geliştirebileceğini detaylandırır.

 • MİNNETTARLIK: “Şükran beyindeki dopamin ve serotonin düzeylerini arttırır, bu da bize memnuniyet duygusu veren anahtar nörotransmiterlerdir. Daha sık minnettarsak, mutluluk üreten sinir yolları da, tıpkı egzersizin bedeni güçlendirdiği gibi güçlendirir. ”
 • İYİMSERLİK: “Genel sağlığın üzerindeki etkiler açısından yapılan bir çalışma “İyimserlik, sağlıklı bir yaşam tarzının teşvik edilmesiyle, zihinsel ve fiziksel refahı önemli ölçüde etkileyebilir… ” olduğunu bulmuştur. Gerçekten de, genel refah minnetle güçlenir ve iyimserlikten etkilenir gibi görünüyor. ”
 • Şükran Araştırması : “Bir şükran araştırmacısı olan Robert Emmons,“ Arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin değerinin gerçekten farkına vardığınızda, onlara daha iyi davranmanız, belki de ‘yukarı doğru bir döngü’ üretmeniz muhtemeldir. Güçlü ilişkilerin size, minnettar olmanız için verdiği ve aynı ilişkileri güçlendiren bir tür olumlu geri bildirim döngüsü . ”
 • TEŞEKKÜR ALMAK: “Pozitif psikoloji araştırmacısı Sonja Lyubomirsky, Ph.D., Mutluluk Nasıl: İstediğiniz Hayatı Almak İçin Yeni Bir Yaklaşım adlı kitabında şöyle yazıyor:“ Minnettar insanların başkalarına yardım etme olasılığı daha yüksektir, çünkü nazik ve şefkatli hareketleri karşılıklılık yapmanın farkındadırlar. ”

Son olarak, ekibinizi öz bakıma, geri vermenin ve kendilerini ödüllendirmenin yollarını bulmaya teşvik edin. Kendileri ile konuşmayı daha olumlu yapmaya teşvik etmek güveni arttırır. Morallerinin iyileştirilmesi için çalışanlara bir zaman tanıyın bunun etkisi müşteri hizmetlerinize de olumlu yansıyacaktır. Eğer çalışanlar tanınmış, değerli ve özenli hissediyorlarsa, iş arkadaşlarına ve müşterilerinize karşılık olarak da daha özenli olacaklardır.

Şu anda pozitif kalmak zor. Unutmayın alışkanlıklar zamanla ve sadece uygulandığında büyür. Yani, küçük küçük başlayın. Minnettar olacağınız bir şeyi bulun ve bugün kutlayın. Sonra yarın bir tane daha bulun. Her gün doğru olanı bulmak için zaman ayırmanız, ekibinizi de aynı şeyi yapmaya teşvik eder. Her gün gül renkli camlardan bakmak, dünyanın yenilenmiş bir görünümünü gösterecektir. Kendiniz görün ve ardından başkalarıyla paylaşın.

Takip eden videoda CEO ve ActionCOACH Kurucusu Brad Sugars, motive olmanın, ilham almanın ve olumlu bir yolda kalmanın bazı harika yollarını paylaşıyor.

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/celebrate-the-small-stuff/