Kendiniz İçin Çalışmak

İlham verici birçok konuşmada kendiniz için çalışmanın öne çıkartıldığını fark etmişsinizdir. Peki kendiniz için çalışmanın yolları neler olabilir, bunu hiç düşündünüz mü? Burada deneyebileceğiniz iki farklı yöntem var; kendi işinizi kurmak veya freelance olarak çalışmak. Her iki çeşit çalışma biçiminin de size başkaları için çalışmaktan çok daha fazla özgürlük alanı tanıyacağı kesin! Kendi kurallarınızı koyabilir, kendi ekibinizi kurabilir ve şirketinizi ilgilendiren kararlardan dilediğinizi alabilirsiniz.

Maaşlı çalıştığınız işinizi bırakmak veya iş hayatında ilk adım olarak kendi işinizi kurmanın iyi ve güzel taraflarından bahsetmeden önce gelin biraz zor yanlarından bahsedelim. Öncelikle yeni işinizi kurduğunuz ilk zamanlarda para akışınız düzensiz olacaktır, her ay aynı ciroyu tutturmanız ve düzenli olarak ciro artışı sağlamanız biraz zamanınızı alacak. Üstelik bu süreçte işlerinizi düzene oturtmak için çok sıkı çalışmanız gerekecek. Bu nedenle iyi düşünmeniz gerekiyor. Kendisi için çalışmak herkese göre bir yol değildir. Sadece kendi işinizde çalışmanın artı ve eksilerini yönetebilenler, kendi işlerinde çalışmaya başlamanın başkaları için çalışmaktan daha keyifli olduğunu fark edecektir.

Şimdi biraz da kendiniz için çalışmanın nelere olanak sağladığına bakalım;

  • Kendinizi başkalarının kısıtlamalarından arındırabilirsiniz!

Sizin için kısıtlamalar neler? Biz kısıtlamaları sadece başkalarından emir almak olarak görmüyoruz. Bir başkası için çalışmış herkes bilir ki işe alım, terfi, görev değişikliği gibi konularda önceliğiniz olması için departmanınızda ya da ofisinizdeki en iyi çalışan olmanız hiçbir zaman yeterli değildir. Patronun yeğeniyle aynı departmanda çalışmanız, müdürünüzün rakip futbol takımını tutması, belki de hiç neden yokken sizden hoşlanmamış olması, iş hayatında bir sonraki adıma geçmenize mani oluyor olabilir. Başkaları için çalışırken her zaman başkalarına bağımlı olursunuz. Kendiniz içi çalışmak da çok kolay bir rota değildir, ancak işinizde yapmak istedikleriniz, olmak istedikleriniz için bundan sonra kimseye yalvarmak, bağımlı olmak zorunda olmayacaksınız!

  • Kazançlarınız bundan sonra sınırsız olacak!

Hangi sektörde, hangi firmada çalışıyor olun kazancınız ve kazanabileceğiniz paranın her zaman bir sınırı vardır. Tabi ki ücret artışı, prim gibi konular için pazarlık edebilir ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz ama yine bir yere, bir sınıra kadar. Fakat, eğer bir iş kurar ve kendiniz için çalışmaya başlarsanız, bu sefer servetinizin miktarı işinizi ne kadar büyütmek istediğinizle doğru orantılı olacak. Dünyanın en varlıklı insanlarını düşünün, sizce oraya başkaları için çalışarak mı yoksa kendileri için çalışarak mı geldiler? Zengin olmak, belki de sınırı olmayan tek süreçtir. Ayrıca kendi işinizin patronu olarak artık kimseye zam için yalvarmak zorunda olmadığınızı hatırlatmamıza gerek var mı?

  • Zamanınızı istediğiniz gibi yönetebilirsiniz!

Canınız bir tatile çıkmak veya sadece işlere ara vermek mi istedi? Özellikle freelance çalışmayı seçenler bu konuda çok şanslı! Yeni bir iş kurmuş patronlar için planlama yapmadan 1 hafta izne çıkmak büyük bir lüks olsa da patron olarak siz de doğru bir planlama ile küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Başka birisi için çalışıyorken iş yükünüzü ve ne iş yapacağınızı siz değil çalıştığınız kişi belirler. Oysa freelance çalışanlar tamamen bağımsız çalışanlardır, kimin neye ihtiyacı var onu bulur ve bu ihtiyacı, eğer istiyorlarsa karşılarlar. Freelance çalışmaya başladıktan sonra işinizi, iş yükünüzü, çalışma saatlerinizi, tatillerinizi istediğiniz gibi düzenler ve en önemlisi farklı bir iş yapmak isterseniz kimsenin onayını beklemezsiniz!

İster kendi işinizin patronu olun, ister kendi işinizin patronu olmak isteyin; gelin bu yolda Actioncoah Türkiye ekibi olarak beraber yürüyelim. Detaylı bilgi için info@actioncoachturkey.com mail adresi üzerinden bizimle temasa geçebilirsiniz.