İyi Liderlerin Sorduğu Soruların 3 Temel Özelliği

Bir işletme sahibi olarak asla sormamanız gereken bir soru tipi vardır: “Neden” ile başlayan sorular. Çünkü birisine “Neden bunu sen yapmadın?” veya “Ödevini niye bitirmedin” sorularını sorduğunuzda, genelde insanlar mazeretler ile size geri döner.

Bugün sizinle bir süreci yönetme sırasında ekibinize yardım etmeye çalıştığınızda ve onlara sorular sorduğunuzda akılda tutmanız gereken temel unsurlar üzerinde duracağız.

Aslında bunlar temel ve çok güçlü unsurlar olduklarından, onları bir yere not etmenizi rica ediyoruz. Bu 3 özelliğin ciddi anlamda farkında olmanızı istiyoruz. Ne zaman bir ekip üyesinin bir şey yapmasını isteseniz, bu durumda sorgulamanız gereken aşağıdaki 3 temel özelliğin olduğundan emin olun…

1- Ekibinize Soruları Nasıl Sorarsınız: “İleriye Yönelik”

Evet, ilk soru ileriye yönelik olmalı. Bu gerçekten çok önemli.

Sorduğunuz her bir soru ekip üyelerinin geçmişi ve bir tür post-mortem  (ölüm sonrası) düşünceye sürüklemeden ziyade (bu tarz bir sorunun kimseye faydası olmaz), şimdiyi ve geleceği düşünmelerine yardım etmelidir.

“Bunu  uygun zamanında tamamlayabilmemiz için şimdi ne yapmamız gerekiyor?” veya “Bu işi tamamlamak için nasıl ilerlersiniz?” tarzındaki sorular, ileriye yönelik sorulardır.

2- Ekibinize Soruları Nasıl Sorarsınız: “Yeterli Ayrıntı”

Sorularınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken ikinci nokta, verdiğiniz ayrıntıların yeterli olup olmadığıdır.

İnsanlar bu ayrıntıları sizinle paylaştıklarında, kendi düşüncelerini açıklarlar ve siz de onlarla bu noktada bir araya gelirsiniz. Burada görevi yapacak kişilerin yeterli yeteneğe sahip ve iş ile ilgili tüm ayrıntılara hakim olduklarından emin olun.

3- Ekibinize Soruları Nasıl Sorarsınız: “Zaman Çizelgesi”

Belirlediğiniz veya ekip üyelerinin yapmalarını istediğiniz her görev için bir zaman çizelgenizin olması gerekir. Unutmayın, zaman çizelgesi yoksa, hesap verme sorumluluğu da yoktur.

Ayrıca zaman çizelgesinin eksikliği,  işe tekrar bakmayı ve takip etmeyi ya da ekibinizin beklentileriniz hakkında bilgi sahibi olmasını zorlaştırır.  İyi bir işletme sahibi ve iyi bir yönetici olarak asıl göreviniz ekibinizi neler yapmaları gerektiği konusunda, işle ilgili tüm ayrıntılar ve sorumluklarla ilgili bilgilendirmektir.
Bu en iyi performansı gösteren bir ekip ve en iyi performansı gösteren bir  işletme olmak için en öncelikli şarttır.

Size müşterilerimize düşünmeleri ve harekete geçmeleri için düzenli olarak tavsiyede bulunduğumuz bir örneği sunduk.

Sonuç? Daha iyi bir ekip ve daha da başarılı bir iş.

Ekip üyelerinizle konuşmak veya  bir şeyler hakkında onlara soru sormak istediğinizde bu üç özelliği aklınızda tutarsanız, ekibinizi daha önce bulundukları konumdan daha da yüksek bir seviyede bulacağınızdan emin olabilir,  ayrıca onlarla daha yakın ve daha dürüst bir çalışma ilişkisi kuracağınızı da garantileyebilirsiniz. Bizce bir deneyin…