İyi Liderler Zayıf Yönlerini Nasıl Güce Çevirirler? (3. Bölüm)

Harika bir dünyada, her işletme lideri tamamen kusursuzdur. Ama ne yazık ki harika bir dünyada yaşamıyoruz ve tüm işletme liderleri bazı kusurlara sahip. Bu, onların etkili liderler olmadığı anlamına gelmez, sadece birkaç zayıf tarafın bu güçlü liderlik özelliklerine karşı koyması anlamına gelir.

Söylendiği gibi harika bir dünyada yaşamadığımız için, bu durum her işletme liderini ilgilendirir. Dünyanın en muhteşem liderleri de olsa, eğer başarılı olamıyorsa bir anlam ifade etmez. Yani, eğer zayıf yönler her işletme liderinin bir parçasıysa, sürekli iyi bir seviyede başarı nasıl elde edilir? Bu sorunun cevabı tek bir kelimeyle verilebilir: Kabullenme

İyi liderler, tamamen harika olmadıklarını fark eder ve kabullenirler. Gerçekten de, birkaç zayıf yönleri vardır ve bunları sahiplenip onları güce çevirmeye çalışırlar.

Bu, zayıf yönlerini kendi karakterlerinden çıkarmaya çalışmaları gerekli demek değildir. Bunun yerine, zayıf yönleriyle fonksiyonu olan iyi liderler hala etkili bir şekilde yönetebilmekte ve ilham verici olabilmektedir.

Fakat, liderler bunu nasıl yapacak? Yasaklayıcı olmadan, zayıf yönlerini nasıl yönetecekler? Bu beceriyi tamamlayabilmek için aşağıda bazı yollar bulunuyor..

Zayıf Yönleri Güce Çevirmenin Yolları

1.Hazırlık
Zayıf yönlerini bilen ve kabul eden işletme liderleri, hazırlık vasıtasıyla bu yönlerin etkilerini giderebilmek için güzel bir noktadadırlar. Örneğin, biri zaman takibi konusunda probleme yaşıyorsa, telefonuna anımsatıcı ayarlayıp oraya önemli toplantıları, görüşmeleri kaydedebilir. Aynı yaklaşım, işletme liderliklerine de uygulanabilir. Bu kısım, basitçe herhangi bir zayıf yönün planlar üzerinde yaratabileceği etkileri içerir.

2.Danışma
Bazı liderler, kendisini her şeyi bilmek zorunda gibi hisseder. Bu algı tamamen yanlıştır. Liderler tüm cevapları bilmek zorunda değildir. Başkalarının fikirlerine danışmak utanılacak bir konu değildir. Bu, sinerjiyi teşvik eder, fikirler oluşturur ve en önemlisi zayıf liderlik yönlerini sınırlar.

3.İnsan Kaynakları Vasıtasıyla Zayıf Yönleri Değiştirmek
İşletme liderleri, belli zayıf yönlerin firmalarına negatif etkilerinin farkında olduğu zaman, işe birini almak bu negatif etkiyi frenlemek konusunda avantajlıdır. Görevleri kontrol etmesi için işe birini almak, işletmenin zayıf yönlerinden etkilenir. Lider kolayca firma dışından gelen bu etkileri sonlandırabilir.

4. Dışarıdan Yardım Aramak
Yönetici koçluğu, liderlik becerilerin geliştirmeyi hedeflediği kadar zayıf yönleri hedeflemez. Böylelikle, bazı beceriler kreasyon devamı için güçlendirilir, alınan ölçü budur. Dışarıdan destek almak, daha iyi çalışmaya ve liderlerin zayıf yönlerini kabul edip, onların etrafında çalışmasına yardım eder.