İşletme Koçlarından Tüyolar – Bölüm 3

İşinizi Ekonomik Gerilimlerden Koruyun – Bölüm 3

Cüzdan Payı / Pazar Payı

Modern iş dünyasında göz ardı edilen konulardan bir tanesi de pazar payının peşinden koşmanın bir yere hızlıca varmadan, daireler çizmek olabileceğidir.Birçok işletme tüm yatırımını pazar payına yatırırken birçoğu bu süreç içinde kar payını yitirir. Çok yaygın bir paradoks vardır: bu firmaların ürün alıp onları tekrar müşterilere satmak için piyasada olmaları. Ama bu duruma farklı bir açıdan bakmak, pazar payının amacını ve bunun net karı nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olabilir.

Firmanın amaçlarına tamamen farklı bir açıdan bakın ve hedefin ürün almak değil, müşteri almak olduğunu görün. Aslında her firmanın müşteri çekmek için reklam ve pazarlamaya para ödemesi gerekir; buna bu açıdan bakınca da pazar payının peşinden gitmektense “cüzdan payı”nı kovalamanın çok daha kolay olduğunu görürüz. Bir müşterinin sadakatini kazanmak için bu kadar yatırım yapmışken bu yatırımdan sağlam bir gelir elde etmeye odaklanmak da önemlidir. Başka kelimelerle ifade edecek olursak bir şirket müşteri elde etti mi, onların getirdiği tüm avantajlardan sonuna kadar faydalanılmalıdır.

Her Süreç Boyunca Başarıyla Kar Elde Etme

Birçok işletme sahibi satışlarını, karını ya da müşteri sayısını arttırmak için kendilerini ve kaynaklarını tüketir ve günlerini çok ufak bir kar ile tamamlar. İşletmede kar kraldır ve bu durumu göz önünde bulundurmayan kişiler, özellikle de ekonomik kriz veya sanayi durgunlukları sırasında acı çeker.Durgunlukları çok fazla enerji savurarak değil de açığın olduğu yere daha çok odaklanarak önlenmelidir. Bu, dönüşüm oranını, işlem sayısı ve her satışın oranını arttırmak anlamına gelir. Matematik denklemini takip etmek, kar elde ederek sizi gök kuşağının dibindeki altınlara götürür.

Daha çok reklam yaparak, tanıtımlarla kendinizi öne çıkararak ve en iyi potansiyel müşteri profili oluşturan kişilere odaklanarak daha çok müşteri kazanın.Kendi ürün ve hizmetinizi tanıtın çünkü işletmenin çıkarına ortak olan müşteri en iyi reklamcıdır.Daha sonra daha iyi ürün ve müşteri hizmeti sunarak, potansiyel müşterilerinizin satın alan müşteriye dönmesini sağlayın. İnsanlar tanımak amaçlı para verir ama daha yüksek miktarlar için daha dikkatli ödeme yapıp paralarının karşılığını almak ister.Böyle bir kalite sunan işletme, ekonomik durgunluklarda geriye gitmez, aksine başarılı olup güçlenir ve yoluna devam eder.

Bu arada dikkatli harcama yaparak ve amaç odaklı etkili bir taktik uygulayarak oranlara odaklanmak, karı besleyecek ve kar hanesini yükseltecektir.

Nakit, Krizde Kraldır

“Nakitin krizde kral” olduğu söylenir ve birçok başarılı işletme hikayesi ekonomik durgunluklar sırasında kazançlı yatırımlar yapan firmalardan bahseder.NationsBank – şimdi Amerika’nın ulusal bankası, 1980’li yılların ekonomik durgunluğu sırasında ülkedeki en büyük bankalardan birini uygun fiyata aldı.Böyle yaparak kendini bölgedeki küçük bir oyuncudan Birleşik Devletler’deki en büyük üç finansal kurumdan birine dönüştürdü.

“Nakit Kraldır” ifadesinden en büyük verimi almak için “Kar kraldır” ifadesini anlamak ve özümsemek gerekir.Karlılık üzerine odaklanın ve genel konuşursak, işletmenin geriye kalan her alanı kendini idare eder ve her şey düzene girer. İyi ve kötü günde üstün plan ve taktik uygulayan işletmeler büyür ve elbette bunu gelirler de takip eder.

YAZAR HAKKINDA

Bradley J. Sugars

Brad Sugars, dünya üzerinde bir milyondan fazla müşterisine işte ve kişisel anlamda başarıyı bulmalarında yardım etmiş dünyaca ünlü Avustralyalı girişimci, yazar ve işletme koçudur.

Ana şirketi olan ActionCOACH, Brad’in iş sahiplerine satışlarını ve pazarlama sonuçlarını nasıl geliştireceklerini öğrettiği bu yola 1993 yılında çıktı. Şu anda ActionCOACH 52 ülkede yaklaşık 1500 franchise’a sahip ve dünyada en başarılı ilk 100 franchise içerisinde yer alıyor.

Brad Sugars; Tom Hopkins, BrianTracy, John Maxwell, Robert Kiyosaki ve AllenPease gibi başarılı girişimcilere benzer bir portföye sahiptir. Ayrıca, Anthony Robbins, JimRohn ve Mark Victor Hansen gibi oda birçok kitap yazmıştır. Birçok kez TV ve radyo programlarına çıkmış ve yüzlerce yazılı makaleye yazmıştır. E-Spy dergisi okurları tarafından, RupertMurdoch, Henry Ford, Richard Branson ve AnitaRoddick gibi isimlerin yanında En Beğenilen Girişimcilerden bir tanesi seçilmiştir.

ActionCOACH kimdir?

ActionCOACH 1993 yılında girişimci Brad Sugars tarafından başlatılan bir işletme koçluğu şirketidir. Singapur’dan Sydney’e, San Fransisco’ya işletme koçları ve dünya üzerindeki ofisleri ile ActionCOACH işletme sahipleri için kurulmuştur.

Geleneksel danışmanlık firmalarından farklı olarak ActionCOACH Türkiye, sürdürülebilir danışmanlık yaklaşımı ile size hem kısa vadeli asistanlık hem de uzun vadeli eğitim vermek üzere tasarlanmıştır.

Brad Sugars tarafından yaratılan satış, pazarlama ve iş yönetim sistemlerine odaklanarak, sizin ActionCOACH Türkiye Koçunuz, sadece size iş gelirlerinin ve karlarının nasıl artırılacağını göstermekle kalmaz, ayrıca bir işletme sahibi olarak daha az çalışıp daha çok dinleneceğiniz bir işin nasıl geliştirileceğini gösterir.

ActionCOACH franchise veren bir şirkettir, dolayısıyla ActionCOACH Türkiye Koçunuz kendi zamanını, parasını ve enerjisini işini başarılı kılmaya yatıran, dost canlısı bir işletme sahibidir.