İş Planı Oluştururken Bu Adımı Sakın Atlamayın!

İş Planı Oluştururken Bu Adımı Sakın Atlamayın!

Bir şirket sahibi olarak, her sene başına yakın dönemde ya da her çeyrek başına yakın dönemde tüm şirket olarak “planlama” moduna girdiğinizin farkındayız. bu dönemlerde stratejiler ve taktikler hazırlanır, bir aksiyon planı çıkarılır ve gelecek aylarda şirketin hep bir adım ileriye gitmesi hedeflenir..

Çoğu şirket sahibi bu konuyla ilgili çalışmalara başlamadan ve bu döneme girmeden önce yeni dönemde “temiz bir başlangıç” yapmak fikri ile yola çıkar, ancak aslında yapılması gereken tam da bu mudur, yoksa “planlama” aşamasına geçmeden önce, daha farklı bir yaklaşım mı gerekir?

Stratejik Planlamada ‘Dikiz Aynasının’ Önemi

Dikiz aynası arabanızın, siz önünüze ne kadar dikkat etseniz de, arkada olan bitenden de haberdar olmanızın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir parçasıdır. Siz yolunuzda sorunsuzca giderken, arkada olan bitenden haberdar olmazsanız, siz farkında olmadan hızlı size yaklaşan bir araçla çarpışabilir, ya da ilerlerken yapmak istediğiniz yön değişiklikleri sırasında arkadan gelen birileriyle çarpışabilirsiniz. Her koşulda, arkanızda ne olup bittiğinden haberdar olmanız çok önemlidir.

Aynı dikiz aynanızın sürüş güvenliğinizdeki önemi gibi, arkanıza yani geçmişe bakmanın, ileriye yönelik stratejik planlarınıza etkisi de yadsınamaz!

Şirketinizin düzgün bir yolda ilerleyebilmesi ve büyümesi için her ne kadar geleceğe yönelik planlar yapsanız da, bir gözünüzün dikiz aynanızdaki geçmişte olması çok önemlidir: geçtiğimiz sene neler doğru yapıldı, neler daha iyi yapılabilirdi… Bu konular, çok daha sağlam bir – stratejik plan kurgulamanız için iyi bir başlangıç oluşturacaktır, bu nedenle içinizden gelen “sıfırdan başlamak ve temiz bir sayfa açmak” isteğini biraz bastırıp, geçmişi biraz irdelemenizi öneriyoruz ve bunun çok önemli 2 sebebi olduğunu savunuyoruz!

Stratejik Planlama Yaparken Geçmişi İrdelemenin 2 Önemli Sebebi

Birinci önemli sebep, geçmiş döneme daha dikkatli bakmak ve “ders çıkarmak”. Eminiz, geçmiş dönem boyunca bazı kazanımlarınız ya da kayıplarınız oldu, ancak hepsinden önemlisi, bu kazanım ve kayıplarınızdan bir şeyler öğrendiniz, değil mi? İşte stratejik planlamada geçmiş seneden öğrendiklerinize bağlı hareket etmek, sizi bu sene daha az hata yapmaya ve daha çok kazanmaya yöneltecek.

Stratejik planlama yaparken geçmişle bağınızı koparmamanızı gerektiren ikinci önemli sebep ise, kendinize ve şirketinize olan inancınızı kuvvetlendirmeniz için. Peki, bu neden önemli? Düşünsenize, bu sene belki bu ay, belki 2-3 ay sonra öyle bir döneme gireceksiniz ki, yoğunluk, stres, yetiştirilmesi gereken işler, beklentili müşteriler… Şimdiden telaşlandınız değil mi? Ama geçen seneyi düşünün, geçmiş dönemde bu ve buna benzer birçok dönemi atlattınız ve şu an buradasınız! İşte bu yüzden, geçmişe bakıp neleri başardığınızı görebilmek çok önemli, kendinize ve şirketinize karşı inancınızın tam olması, daha güvenle daha zor işlerin altından kolayca kalkabilmenizi sağlayacak.

Bu sebeplerden ötürü, stratejik planlama yaparken ve yönünüzü belirlerken bir gözünüzü her zaman dikiz aynasında tutmanız gerekir. Geçmişteki hareketlerinizden öğrenerek ve geçmişte başardıklarınızı fark ederek, çok daha başarılı ve kazançlı bir dönem geçirmenizi dileriz!