Hedef Belirlemek için S.M.A.R.T Tekniğini Kullanın

Hedef belirlemek iş hayatında olduğu kadar özel hayatta da çok önemlidir. Tüm kişisel gelişim kitaplarının ortak paydası hedef belirlemektir. Bize daima uzun vadeli, kısa vadeli ve kişisel hedefler belirlememiz söylenmiştir.

S.M.A.R.T. Hedeflerinin açılımı aşağıdaki gibidir:
S (Specific): Belirli
M (Measurable): Ölçülebilir
A (Attainable): Başarılabilir
R (Relevant): Sonuç Odaklı
T (Timely): Zamanlı

Belirli, ölçülebilir, başarılabilir, sonuç odaklı, zamanlı (SMART) hedeflerden kişisel gelişim kitaplarında yıllardır bahsedilir. Bu demektir ki, hedef belirlemek oldukça güçlü bir süreçtir. Bütün mesele “fili tane tane yemek”ten ibarettir ve bu da vizyonu gerçekleştirilebilir ve uygulanabilir şeylere dönüştürmektir. Başarılı bireylerin ve başarılı işlerin ortak paydasıdır.

Başkaları yeni yıl planlarının bir parçası olarak sigarayı bırakma hedefini daha ilk günden tutamazken, çok bariz olmasına rağmen, hedeflerle olan tecrübelerimiz bize hedef belirlemenin ve hedeflere bağlı kalmanın istediğimizden daha iyi sonuçlar elde etmek için yararlı olabileceğini göstermiştir.

Hedef belirlemedeki başarısızlık, başarısızlık korkusuna işaret olarak görülebilir. Bu da, hedeflerimize ulaşamadığımız zaman bütünlüğümüze bir darbe indirir. Hedef belirlemek ve onlara ulaşmak gibisinden sözler verip tuttuğumuz zaman, bu kendimize duyduğumuz güvenin bir yansımasıdır. Bu sayede, kendimize olan güvenimizi arttırır, başkalarına ve kendimize verdiğimiz sözleri tutarız. Ancak,ne zaman ki hedeflerimizi gerçekleştiremezsek, işte o zaman kendimize ve kendimize söz verip sözleri tutabilme becerimize olan güveni kaybederiz.

Hedeflerimizi gerçekleştiremeyişimizin birçok sebebi vardır. Bazen hedeflerimiz gerçekçi değildir. Yeni yıl planlarımız bunun tipik örnekleridir. Aniden, sırf sene değişti diye, yeme şeklimizi değiştirmeyi veya spordan aldığımız verimi arttırmayı bekleriz. Bu hayatında hiç bisiklete binmemiş bir çocuğun bir anda bisiklete atlayıp gitmesini beklemek veya hayatında hiç maraton koşmamış birinin aylarca hazırlanmadan koşmasını beklemek olur. Bu hedefler az gerçeklik payı sebebiyle gerçek dışı kalır. Yürüyebilmek için önce emekleyebiliyor olmanız gerekir.

O halden nasıl hedef belirleyip hedeflerimizi gerçekleştiririz? Stephen R. Covey kitabı “Etkili Kişilerin 7 Alışkanlığı” kitabında bununla ilgili en iyisini söylemiştir. “Zihinde, sondan başlamak demek varmak istediğiniz noktanın net olarak anlaşılması ile başlamak demektir. Bu, nereye gittiğinizi bildiğiniz anlamına gelir. Böylelikle de şu an nerede olduğunuzu ve doğru yönde devam edebilmek için atmanız gereken adımların ne olduğunu belirlemeniz iyi olacaktır.

 

 

 

“S.M.A.R.T” hedefin bir örneği şuna benzer:

NE
Hedefim sağlıklı olmak

NEDEN
Böylece;
Zevk aldığım şeyleri yapabilecek kadar fit olabilirim,
Sağlıklı olarak çocuklarıma iyi bir rol model olabilirim,
Sağlam bir karaktere sahip olabilirim.

NASIL
İyi beslenerek! Daha fazla taze sebze ve meyve yeyip, şeker yağ tuz ve kırmızı et miktarını azaltacağım.
Fiziken! Hafta 3 gün 30-dakikalık egzersizlerle.
Odaklanarak. Sağlığıma dikkat edeceğim ve sağlık problemlerimi çözümleyeceğim.

Kısa vadeli küçük hedeflere odaklanmak ve bunlarda başarılı olmak size diğer hedeflerinizi belirlemek için gereken güveni verecektir. Bu yüzden daima hatırlayın ki hedeflerinizi S.M.A.R.T kuralına göre koyun ki onları gerçekleştirecek en yüksek ihtimaliniz olsun!

Yazan: Mark McNultyActionCLUB
İşini Büyüt,
Ligini Değiştir
Hızlandırma Programı

İşinizi 1-2 yıl içerisinde taşımak istediğiniz bir üst lige, 18 haftada taşıyın.
Bu program, öğrendiklerinizi koçluk desteğiyle uygulamaya geçireceğiniz bir hızlandırma programıdır.