Hayatta En Değerli Şey Sahip Olduklarınız Değil, Ne Olabileceğinizdir…

Geçmiş tecrübelerime baktığımda, hayatta insanların işleri için neye sahip olmak istediklerini çok iyi bildiklerini ama bunları yapmada eksik kaldıklarını görmüşümdür. Her zaman olduğu gibi “aksiyon almak” işe yaramıştır. Tüm bilgi ve becerilere sahip olabilirsiniz ama bu bilgi ve beceriyi kullanmadıkça, şu anki durumunuzda herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

İzin verirseniz size bir iki soruyla meydan okuyabilir miyim?

En son ne zaman oturup, hayallerinizi kağıda geçirdiniz? Onlar hakkında düşündünüz demiyorum. Onları gerçekten kağıda geçirmenizden bahsediyorum. “Kağıt üzerinde düşündüğünüzde” güçlü olan bir şeyler var. Bunu denemenizi öneriyorum, aynı zamanda meditasyon gibi iyileştirici bir özelliği de var…

Hayat şunlardan ibaretse: Kariyer, Aile, Maddiyat, Zihinsel Fiziksel Ruhsal Durum ve Sosyallik, o halde her bir alanda nasıl iyi olabilirsiniz? Hangi alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz? Hangi alanlarda güçlüsünüz? Hangilerini tekrardan dengeye oturtmak veya hangilerini büyütmek için bu alanlardan her biri için hangi hedefleri “yazdınız”?

Başarılı olmak istediğim şeyde başarılı olmak adına çok güçlü bulduğum bir süreci size hızlıca anlatmak istiyorum. Kendi durumunuz için kullanabileceğiniz bir yol varsa, lütfen bir deneyin, sonuçları karşısında hayrete düşebilirsiniz:

Gurur duyduğunuz 5 şeyi yazın. Önümüzdeki 10 yılda istediğiniz 50 şeyi yazın. Olmasını istediğiniz sırada onları gruplara ayırın (1, 3, 5, 10 yıl gibi), 1’lerin üzerinden geçin ve en önemli olanı seçin (önceliklendirin).
Bu hedefler sizin için neden önemli? Sizi bu hedeflerin NEDEN önemli olduğunun kalbine götürecek bir cümle yazın (SEBEP yeterince güçlü olduğunda NASIL daha da kolaylaşır).
Kendinize, istediklerinize ulaşmak için ne tür bir insan olmanız gerektiğini sorun (2, 3 veya en fazla 4 cümle).
SMART kuralını uygulayın (Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Sonuç Odaklı, Zaman Sınırı Olan hedeflerinizi bu 5 maddeyi dikkate alarak yazın).

Hedef belirlemedeki ana amaç nedir? Kendime bu soruyu defalarca sordum ve genelde “istediklerimi almak” gibi olağan cevaplar verebildim. Yakın zamanda, hedef belirlemeyle ilgili bakış açımı tamamen değiştiren bir ilhamımı paylaşayım:
Hedef belirlemek ve onlara ulaşmak, sizi, o hedeflere ulaşmak için olmanız gereken insana dönüştürür!!!

Milyoner olmak gibi bir hedef belirleyin. NEDEN? Sırf, sizi “O” olmak için gereken insana dönüştüreceği için!!! Para, onu elde ettiğinizde artık önemli olmaz, artık neye dönüştüğünüz önemlidir (Hayattaki en büyük değer, sahip olduklarınız değil ne olabileceğinizdir!).

Bunu anladıktan sonra, hedef belirlemek benim için başka bir boyut kazandı ve başka bir şey haline geldi.

Şimdi bunu bilerek, size tekrar meydan okuyabilir miyim? Hedefleri belirlerken, sizi dönüştürebilecek hedefler olmasına dikkat edin. Hedeflerinizi düşük tutmayın, sizi yolunuzdan edecek “kolaycı” insanlara kanmayın. Sizi üretmeye teşvik eden, sizi esnetecek yukarı taşıyacak ve beklentileri yüksek kişilerle bir arada bulunun.

Yazan: Ian Christelow