Hayal Et x Hedef Koy x Öğren x Planlama Yap x Harekete Geç = Başarı

Hayal etmek kolay, hedef koymak zor, başarılı olmak ise ulaşılmaz mı geliyor?

Büyük başarılara ulaşmak çok kolay diyemeyiz elbette, bununla birlikte MÜMKÜN. Yaşamımız boyunca sık sık çok başarılı olmuş insanların başarı öyküleri ile karşılaşıyoruz. İnsanların elde ettiği büyük başarılarla televizyonda, gazetelerde, sosyal medyada görüyoruz. Büyük haberleri gördüğümüzde de zihnimiz hep son aşamaya odaklanıyor, BAŞARI DURUMUNA. Peki ya o noktaya gelene kadar yapılanlar, yaşananlar? Farklı alanlarda farklı başarı hikayeleri olmakla beraber başarılı insanların özelliklerini incelediğimizde, hepsinin sahip olduğu olmazsa olmaz ortak yönler olduğunu görüyoruz. Gelin bu yazıda o büyük başarı anından önce neler olması gerektiğini mercek altına alalım ve bu insanların başarı formüllerindeki adımları inceleyelim.

Dünyanın en büyük ve en başarılı İşletme Koçluğu kuruluşu olan ActionCOACH’un CEO’su ve Kurucusu Brad Sugars, Facebook’ta yayınlanan videosu’nda başarılı insanların başarı formülünü açıklıyor. Bu formül, ActionCOACH’un üyeleri ile her gün paylaştığı birçok özel sürecin ve stratejinin merkezinde yer alıyor. Başarı formülü yapılması imkansız adımlar içermiyor. Formül bir araç, adım adım uygulamanız sonucu elde ettikleriniz ise gerçek sihirdir. 

Kurucumuz Brad Sugars’ın bu konuya değindiği bir videoyu buradan izleyebilirsiniz.

 

Başarı Formülü; 

Hayal Et  x  Hedef Koy  x  Öğren  x  Planlama Yap x  Harekete Geç = Başarı

(Dream x Goal x Learn x Plan x Action = Success)

 

Hayal Et – “D” 

Hayal ederek başla. Başarılı insanlar büyük ve cüretkar olarak bir işe başlarlar, bazıları buna çılgın hayaller diyebilir. Bu uçsuz bucaksız hayaller, sınırsızdır ve çoğu başarılı insanın maceracı doğasını yansıtır. Başkalarının hayallerinin ulaşılamaz olduğunu düşünmesinden endişelenmezler. Kim ne derse desin ilerler ve her gün hayallerine sahip çıkarlar. Hayal etmek ne alaka diyenlerdenseniz şunu bir düşünün. Hiç düşünmediğiniz, hayal etmediğiniz bir noktaya ulaşabilir misiniz?

 

Bu aşamda hayallerinize daha fazla sahip çıkmak istiyorsanız bir adım daha ileri gitmeli ve bu hayalleri somut hale getirmelisiniz. Onları düzenleyin, paylaşın veya mümkün olduğunca somut hale getirin. Bir vizyon panosu oluşturun. Nereye gitmek istediğinizi veya sahip olmak istediğinizi size hatırlatabilecek görsel öğelerden bir kolaj oluşturun… Her gün görebileceğiniz bir yere koyun. Unutmayın hayaller geleceğinizin uzun vadeli vizyonlarıdır. 10-20 yıl sonrasını düşünün. Bugün başlayın, böylece daha fazla zaman kaybetmezsiniz.

 

Hedef Koy – “G”

Sıra hedef belirlemede. Şimdi hayallerinize ulaşma yolunda bazı hedefler yaratmanın tam zamanı. Düş Kurucu Kılavuzu eşliğinde hayallerinizi yazın. Fitness, yaşam tarzı, servet, ilişki, iş vb. İle ilgili. Bu hedefler hayallerinize göre daha kısa vadelidir, ölçülebilir, gerçekçidir ve hayallerinize ulaşmaya ilerlemenizin grafiğini çizmenize yardımcı olur. Hedefler daha kısa bir zaman dilimine sahip olmalıdır. Örneğin 5 yıl, değişiklik bu sırada ayarlanabilir. Bu özel hedefler, başarı yüzdenizi artırmanız adına çok önemlidir.

 

Öğren – “L”

Hedeflerinizi belirledikten sonra şimdi onları nasıl yapacağını öğrenin. Sahip olduğunuz hayallere ulaşma yolunda bilmediklerinizi öğrenmelisiniz. Belli bir servet seviyesine sahip olmak istiyorsanız, örneğin gayrimenkul yatırımı, borsa, iş stratejileri, yönetim becerileri, insan ilişkileri hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekecektir. Hedefleriniz dahilinde sahip olduğunuz kilometre taşlarına ulaşabildiğinizden emin olmak için sahip olduğunuz bilgileri her daim güncellemelisiniz. Bu BÜYÜK hayalleri gerçekleştirirken öğrenmek veya daha iyi olmak zorundasınız. Öğrenmek için zaman ayırın. Bir ders alın, kitap okuyun, konferanslara katılın araştırın, böylece hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgiler ve yeni becerilerle donanmış olursunuz. Böylece başarı yolunda adımlarınız daha emin adımlarla ve daha hızlı ilerler. 

Planlama Yap – “P”

Planlama zamanı, hedefler yazıya dökülsün. Artık bilginiz olduğuna göre planlamaya başlayın. Bu plan, belirlediğiniz hedeflere ulaşmanın yoludur. Bu sorumluluk almak demektir. Yolda kalmamanıza ve belirlediğiniz planlara bağlı kalmanıza yardımcı olacak bir koç eşliğinde çalışabilirsiniz. Stratejiler ve taktikler değişebilir ancak hedefiniz sabit kalmalıdır. Bu bazen en zor adımdır çünkü ne yapacağınızı belirlediğiniz anlamına gelir. Bu, planlarınız belirlendikten sonra harekete geçmeniz gerektiği anlamına gelir.

 

 

Harekete Geç – “A”

Harekete geçmek, başarıya ulaşmada atılan son adımdır. Harekete geçmek, başarıya ulaşmada atılan son adımdır. Hayallerinize ulaşmak için gerçekten bir şeyler yapmalısınız. Olmak istediğin yere doğru hareket etmelisiniz. Tüm çalışmaları yaptıysanız, hayallerinizi net hale getirdiyseniz, ölçülebilir hedefler belirlediyseniz, öğrenmeye zaman ayırdıysanız ve planlar oluşturduysanız. Sıra harekete geçmekte, harekete geçmediğiniz sürece hiçbir şey işe yaramaz ve başarı sadece rüyalarda kalır.

 

Başarı için bu formülü ile büyük hedeflere ulaşmak çok da zor görünmüyor değil mi? Eğer her bir adımı atlamadan uygularsanız gerçek sonuçları göreceksiniz. Her seferinde bir adım atarak aynı anda birkaç hayal, hedef, plan üzerinde çalışabileceğinizi fark edin. Kendinizi sınırlamayın. Başarı formülünü bir kez tamamlarsanız defalarca tamamlayabilirsiniz. 

 

Hayallerinize giden bu yolda ActionCOACH İşletme Koçlarının size eşlik etmesini isterseniz, bizimle iletişime geçin

Büyük hayallerin için hedef koyan, süreçleri öğrenen, planlama yapan ve en önemlisi harekete geçen bir kişi olsaydın hayatında neler farklı olurdu?

 ActionCLUB
İşini Büyüt,
Ligini Değiştir
Hızlandırma Programı

İşinizi 1-2 yıl içerisinde taşımak istediğiniz bir üst lige, 18 haftada taşıyın.
Bu program, öğrendiklerinizi koçluk desteğiyle uygulamaya geçireceğiniz bir hızlandırma programıdır.