ActionCOACH'un Hikayesi

Küresel Hikayemizi ActionCOACH Kurucusu Brad Sugars’dan Dinleyin

ActionCOACH serüveniniz ne zaman başladı?

Brad Sugars: Ben bir işletme koçuyum. Genç yaşımda iş hayatına atıldım. Yirmili yaşlarımın başındaydım, benim için karmaşık bir durumdu. İşi henüz bir süredir öğretiyordum ama konuyla alakalı 16 kitap yazmıştım. İşletme, satış, pazarlama, liderlik, yönetim, sistemleşme gibi alanlarda bir girişimcinin büyümesine yardımcı olacak birçok eğitmenlik yaptım.

Las Vegas, Nevada merkezli bu girişimi nasıl tanımlarsınız?

Brad Sugars: ActionCOACH benzersiz bir işletme koçluğu şirketidir. Bugün dünyanın her tarafına yayılan işletme koçluğunu 1993’te kurduk. Şu an 80+ ülkede, işletme sahiplerinin işlerini büyütmelerine yardımcı oluyoruz. Üst düzey yöneticilerle (C-Level) çalışıyoruz. Hem kendilerini, hem de takımlarını geliştirerek, büyüterek işlerini nasıl daha üst seviyeye taşıyabilecekleri konusunda eğitiyoruz. Grup programları ve bire bir programlar yapıyoruz; her seviyeden işletme ile çalışabiliyoruz.

Şu anda 80+ ülkede ofisimiz var, ve bu yıl yüz milyonlar dolar gelir elde edeceğiz. Ancak bu sadece bizim kendi büyüklüğümüz ile ilgili değil. Büyümeye devam eden ve işlerine yeni işler ekleyen müşterilerimiz ile birlikte bunu başaracağız. Her yıl dünya çapında on binlerce farklı işletme ile çalışıyoruz ve bu bizi her zaman heyecanlandırıyor.

Her şey nerede başladı?

Brad Sugars: Ağustos 1993’te başladık, bu yıl 25. yılımızı kutlayacağız. Şirketi evimdeki bir odada kurdum. Yeni bir işe başlayan birçok kişi gibi, büyük bir ofise param yetmezdi. O zamanlar seminerler veriyordum ve bana onlara nasıl yardım edebileceğimi soruyorlardı. Bu yüzden, haftada bir kez onlarla konuştuğum ve onlara yardım ettiğim işletme koçluğu yaklaşımını başlattım.

Franchise vermeye neden başladınız?

Brad Sugars: İnsanlara yardım etmek için zamanım yetmiyordu. Asya’ya yayıldığımızda franchise modeline geçmeye başladık. İşleri orada çalışanlarla yönetmek zordu, bu yüzden franchise operasyonuna döndük ve böylece gözümüz arkada kalmadı.

Brad Sugars, franchise sisteminin neden önemli bir hale geldiğini üç neden ile açıklıyor. “İlk olarak yerel bir sahipliğe ihtiyaç duyuyorduk. Bir muhasebe firması ya da bir hukuk firması nasıl ki ortakların yerel düzeyde olmasını istiyorsa, bizim de gerçekten ihtiyacımız olan buydu. İkinci sebep ise doğru insanları bulmamızın bizim için önemli olmasıdır. Çünkü ihtiyacımız olan insanların kalibresini yapamıyorduk, endüstri bizim için çok gençti. Üçüncü neden ise, franchising’in işi büyütürken sermayeyi ve becerileri de masaya getirmesidir.

ActionCOACH Türkiye'nin Hikayesi

İşletme Koçluğu yaklaşımının yaratıcısı ve dünyanın bir numaralı işletme koçluğu firması ActionCOACH, benzersiz deneyimini ve bilgi hazinesini iş dünyasının hizmetine sunmak amacıyla 2012 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başladı.

ActionCOACH, şirket sahiplerine ve yöneticilerine, işletmelerine ve şirketlerine farklı bir perspektifle yeniden bakma imkanı sunan iş ve yönetici koçluğu metodolojisinin yaratıcısı ve en başarılı uygulayıcısı olarak kabul ediliyor. 1993 yılında kurulan ve bugün 80+ ülkedeki 1500’den fazla ofisi ile faaliyet gösteren ActionCOACH misyonunu, “Dünyanın dört bir yanındaki şirket sahiplerine daha fazla boş zaman, şirketlerine daha iyi ekipler ve daha da önemlisi daha fazla para kazandırmak” olarak tanımlıyor.

 

kurucu-ortaklar

İşletme sahiplerinin, işlerini ilk kurdukları zamanlardaki heyecan, yaratıcılık ve yenilikçi yaklaşımlarını zamanla yitirdikleri, yöneticilerin ise kariyerlerinde zirveyi hedefleme perspektiflerini koruyamadıkları olgusundan hareketle geliştirilen işletme koçluğu yaklaşımı, işletme sahiplerine ve yöneticilere tıpkı bir sporcu antrenörü gibi destek, akıl ve motivasyon verme mantığına dayanıyor. ActionCOACH, geleneksel ve pahalı danışmanlık hizmetlerinden farklı olarak, karşılanabilir maliyet düzeyleriyle hizmet sunarak, işletme sahiplerinin ve yöneticilerin kısa ve uzun vadeli hedeflerine odaklanmasını sağlıyor.

 

Günümüz iş dünyasının rekabetçi ortamı, işletmelerin gündelik rutin işlerinin yoğunluğu, küresel ekonominin çılgın işleyişi, işletme sahiplerinin ve yöneticilerin bütün gelişmeleri yakından takip etmesini zorlaştırmanın ötesinde, neredeyse imkansız hale getiriyor. İşte, tam bu noktada ActionCOACH’un deneyimli koçları, sizin pazarlama müdürünüz, satış direktörünüz, eğitim koordinatörünüz, iş ortağınız, sırdaşınız ve en iyi arkadaşınız olarak iş dünyasındaki kişisel rehberliğinizi üstleniyor.

Koçlar, işletme sahiplerine şirketlerine yeni bir gözle bakma, yeni iş fırsatlarında odaklanma, uyumlu, çalışkan ve başarılı ekipler kurma ve en önemlisi işlerini kurarken hayal ettikleri gelir ve boş zamana kavuşma konusunda destek oluyor, rehberlik ediyorlar. Yöneticilere ise kariyer basamaklarını daha hızlı çıkmak ve zirveyi hedeflemek konusunda kılavuzluk ediyorlar. Kısacası, ActionCOACH iş ve özel yaşamınızdaki kişisel rehberiniz olarak size yeni bir yaşam tarzı vaat ediyor.