En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 19 Numara – Geçmiş İncelemelerin Olmaması ve Müşteri Görüşünün Olmaması Bir Hatadır!

https://www.youtube.com/watch?v=cyKJ2ovfD7w

Brad Sugars, En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası serilerinin bu sayısında geçmişi incelememenin ve kullanıcı görüşünün olmamasının bir hata olduğunu anlatıyor. 

 

Kullanıcıların güzel yorumlarını ve eleştirilerini almak pazarlama alanında anahtar öncelik. Her ürününüz ve programınız için alacağınız müşteri görüşü, belirli hedef kitleler için çok önemlidir. Bir örnek verecek olursak: perakende kasaplık kötü durumda olan bir sektördü ve derneği bize ulaşarak yardım istedi. 3 tane müşteri görüşünün kaydını aldık ve dernekteki üyelere izlettik. Çok etkilendiler ve hemen tüm kasaplarla paylaşmak istediler. Böylece ülkenin dört bir yanındaki tüm kasaplara ulaşabileceklerini gösterdiler. 

 

Belirli hedef kitleye onlara benzer olan müşterin görüşlerini sun

Belirli hedef kitleler için özel müşteri görüşleri var. Farklı müşteri tipleri, farklı programlar… Birisine bir şey satmakta olduğunuz zaman onlara benzer bir müşterinin hizmetiniz ile ilgili yorumlarını gönderebilirsiniz. Satış yaparken her zaman en iyisinin ne olduğu sorulur. Sizi sevdiklerinde ve duyurmak istediklerinde, ne söylemelerini istediğinizi sorarlar. Neden sizi sevdiklerini ve tercih ettiklerini, söylemelerini isteriz. 

 

Bir müşterinizin hakkınızda ne kadar harika olduğunuzu, sizinle çalışmanın nasıl olduğunu anlattığını düşünün. Şimdi de bir değil birden fazla insanın bunu yaptığını düşünün. Ve bu yorumları potansiyel müşterilerinizin izlediğini. Etkilenirler mi? 

 

Memnuniyet bir pazarlama stratejisi olabilir mi? 

Her zaman hatırlayalım bu tür memnuniyet görüşleri çok değerlidir.  

Özetlemek gerekirse ürününüzü veya hizmetinizi memnuniyetle kullanan müşterilerinizden görüşlerini alın ve potansiyel alıcılarınıza duyurun. Ürününüze veya hizmetinize ihtiyacı olan birçok insan bir kullanıcı yorumlarına ihtiyaç duyabilir ya da satıcının sözlerinden daha çok güven duyabilir. Bu pazarlama stratejisi ile müşterileriniz, potansiyel alıcılarınızın farkındalıklarını artıracaktır. İhtiyaçlarının yaptığınız iş ile karşılanacağını fark etmeleri, size bir adım daha yaklaşmasını sağlar. 

 

ActionCOACH Türkiye olarak sizler için hazırladığımız birçok müşteri görüşlerini içeren videomuz var. Hemen göz atın!

 

https://www.youtube.com/watch?v=qDx-0T_oGcE