En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 18 Numara – Veritabanı Olmaması!

https://youtu.be/rOvsCHGvAyg

Pazarlama ve Veritabanı

Bu bölümde Brad Sugars veritabanı olmamasının nasıl bir pazarlama hatası olduğunu anlatıyor. 

Yeni bir müşteri edinmek için insanlar çok para harcayabiliyorlar. (Buna yeni müşteri maliyeti deniyor.)  

Pazarlama materyalleri kullanmak ve müşteri isimlerinin toplanması için bir asistanınız olması gibi. Örnek verecek olursak;

Bir restoran işinde iPad sistemi oluşturduk. iPad kişilerin isimlerini ve posta adreslerini toplaması içindi. Restorana geldiklerinde bekleyeceklerini düşünelim, bekleme alanında onlara iPad verdik. İlerleyen süreçte özel rezervasyon yaptırabilmeleri ve beklemeden oturabilmeleri için kayıtlarını yapabildiler. Böylelikle kayıttan sonra istedikleri zaman diliminde bize posta ya da mesaj atarak hızlı rezervasyon yapabilirler. 

Bu imkanı bekleme odasında olan müşterinize kısaca anlatın ve sadece isim ve adreslerini doldurmalarını söyleyin. Böylelikle bir mesaj attıklarında onları tanıyacağınızı ve onlar için özel rezervasyonlarını oluşturacağınızı iletin. 

 

Müşteri görünmez maliyeti bununla birlikte görünür geri dönüşü 

Yemeklerini bitirdiklerinde onlara bir mesaj iletin. “Bizi sosyal ağlarımızda takip ederseniz bir sonraki rezervasyonunuzda bir kokteyl sizi bekliyor.” Sizce gelecekler mi? Gelirlerse kokteyllerinin yanında başka şeyler de sipariş edeceklerdir. 

Pazarlama alanında veritabanı artık sadece CRM değil sosyal medyadaki tüm platformlar sizin veritabanı araçlarınızdır. Bu yüzden tüm veritabanlarını oluşturma, etkilişim kurma ve yönetme konusunda net olmalıyız. Müşterilerinizin veritabanları potansiyel müşteriniz, bizi seven insanlar sadece CRM’inizde bulunanlar değil. 

İşletmeniz için var olan potansiyel müşterilerinizi ve hali hazırda var olan müşterilerinizin bilgilerini kayıt etmediğinizi düşünün. bu her yeni gün sürekli yeni potansiyel müşteri aramak demektir. Ve her müşteri kazanımının size bir mali bedeli vardır. Hızla gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde müşteri verilerinin ne kadar değerli olduğunu sık sık duymaya başladık. Siz de önleminizi alın veritabanınızı oluşturun.