En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 15 Numara – Referans İstememek

https://www.youtube.com/watch?v=IfCE4IOqTcw

Bir pazarlama sistemi kurmak istiyorsunuz, peki referanslar bu sistemde nerede olmalıdır? 

Düşünün ki her müşteriniz size potansiyel alıcı olabilecek iki kişi söylüyor. Bu iş gücünüzü iki hatta üç katına çıkarır çünkü zaman ve enerji kazanırsınız.

Müşterilerinizden lütfen referans isteyiniz. Referans veren müşterilerinize güzel bir jest ile teşekkür etmeyi de ihmal etmeyiniz. Başlangıç noktasından yeni bir müşteriye sahip olmak için harcadığınız parayı hesaplayınız, diyelim ki 100 TL. Hatta 100 TL artı zamanınız. Yeni müşterinizi sürekli bu şekilde bulmak yerine var olan müşterilerinizden referans isteyerek onlara 100 TL’yi geçmeyecek hediyeler vermeniz imkanlar tanımanız size ne kazandırır, ne kaybettirir?  Referans almazsanız sürekli yeni müşteri için efor ve para harcamak zorunda kalabilirsiniz. 

Alışverişe arkadaşınız ile gelin ve alacağınız ilk ürünlerde %20 indirim kazanın. Kulağa nasıl geliyor? Şimdi dükkanınıza daha fazla gelmek isterler mi hatta arkadaşlarını da getirmek isterler mi? 

En iyi müşterilerden biri hayran müşteridir, size hayran olan müşteriler sizi arkadaşlarına tavsiye eder, böylece yeni müşteriniz kapıdadır. Bu müşterilerinize teşekkür etmeyi asla es geçmeyin. 

Hayran bir müşterinin gücü kötü bir deneyim yaşamış müşterinin gücü ile benzerdir ama maalesef kötü deneyim yaşamış bir müşteri arkadaşının gözünde sizi kötü tarafa sürükler. Bir arkadaşınız size gittiği restoranda yediği yemeklerin sürekli soğuk geldiğini söylese o restorana gitmek ister misiniz? Aksine güzel hizmet aldığını söylese bir sonraki buluşmada soluğu o restoranda alır mısınız? Aynı şey referans olarak gelen müşteri için de geçerlidir. Diyelim ki hayran bir müşteriniz arkadaşına sizin restoranınızı önerdi ama yaşadığı deneyim pek hoş olmadı, bu kişi hayran olan bu arkadaşına gidip durumu anlatır ve onu bu hayranlığından vazgeçirmeye çalışır. 

Müşterilerimizi gruplandırıp bir merdivenin basamaklarına benzetirsek ilk basamağımız hedef müşterilerimizdir. Merdivenin ilk basamağında olup sizi tanımayan bir insanı nasıl işletmenizin fanatiği haline getirirsiniz? Öğrenmek için ActionCOACH Trabzon Partnerimiz Hasan Kamil Hayali’nin sizler için yazdığı sadakat merdiveni yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Müşterilerinize size referans verebilmeleri ve sizleri yeni müşteriler ile tanıştırabilmeleri için onlara olanak tanıyın. Örneğin size ait bir ürün sipariş ettiklerinde, bu ürüne ihtiyaç duyan arkadaşlarına da verebilmeleri için fazladan yollayın. Ve yeni müşterileriniz bu kişi aracılığı ile sana ulaşıyorlarsa o kişiye tekrar teşekkür etmeyi ya da ödüllendirmeyi unutmayın. ‘Bize arkadaşını yönlendirdiğin için teşekkürler.’ demenin yarattığı farkı gözlerinizle göreceksiniz.