En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 10 Numara – Tutarsız Pazarlama

https://youtu.be/74PvZtAkh3Y

 

Tutarsız 

Tutarsız yani ilişkili olmayan hatta çelişkili olan paylaşımlar potansiyel müşterinizin gitmesine sebep olabilir. tutarlı ve sürekliliği olan pazarlama stratejileri ise potansiyel müşterinizin güven seviyesini yükseltir ve kapınızı çalar. Bu güveni alan potansiyel müşteri artık gerçek bir müşteri olmak için adın atar. Kapınıza kadar gelmiş bir kişinin içeri girmesi için ona güven verin, tutarlı davranışlar sergileyin, istikrarlı olun. Onların hazırbulunuşluklarını siz pazarlama şekliniz ile hızlandırın.

 

En İyi Filmler

En iyi filmler bazen tekrar tekrar izlenir değil mi? Bir filmi ikinciye izlediğimizde bazen şöyle oluruz. “Aaa ben burayı şimdi anladım, daha önce izlediğimde nasıl göremedim acaba?” Hepimizin başına gelen bir durum olabilir. Peki ya potansiyel müşterilerinizinde kafalarında o ışığın yanması, size ihtiyacı olduğunu fark etmesi için sizi ikinciye belki de üçüncüye görmesi gerekiyorsa? 

 

Her gün küçük bir adım

Her gün küçük bir reklam paylaşmak, az paylaştığınız büyük reklamdan daha iyidir. Eğer pazarlama tutarlı değilse, sosyal medyada her ay her hafta her gün bir şeyler yayınlamıyorsanız, pazarlamanız çalışmayacaktır. Endişelenmeyin! Şimdi planlamayın ve paylaşımlarınıza başlayın. Aksi takdirde bir marka oluşturamazsınız. Sadakat oluşturamazsınız. Güven inşa edemezsiniz. Tüm bu şeyleri sadece zaman inşa etmeyecek. 

Pazarlamada işe yarayan yol tutarlı olmak, zamanla tutarlı davranışlar işinizi tahmin etmediğiniz kadar çok büyütebilir.  

 

Brad Sugars konu ile ilgili YouTube’daki videosunda bir örnek veriyor. Koçlarından biri, çalıştığı muhasebecilerinin form satın almadan önce biraz zamana ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Bunun sebebini şöyle açıklıyor. “Bir yıl sizi izliyorlar ve hala etrafta olup olmadığınızı görüyorlar, iki yıl sonra sonuçlara ulaşıp ulaşmadığınıza bakıyorlar ve izlemeye devam ediyorlar. Siz tutarlı ve istikrarlı paylaşımlar yaparsanız, bir ay boyunca videolarınızı çevrimiçi izleyip, her hafta LinkedIn’de yayın paylaştığınızı görebilirler. Artık daha fazla insan izliyor ve yaklaşıyor. Tutarlılığın kazanan olduğunu göreceksiniz diyor.  

 

Güven Felsefesi

Güven felsefesi inşa etmeli ve tutarlı olmalısınız diyor ve çok önemli şu cümleleri ekliyor. “Müşteri hangi gün satın almak ister bilmiyorum! Her gün orada olmalıyım. Beni aradığında bulmalı. Yıl 365 gün her gün reklam yapıyorsunuz ama bir gün (tıpkı diğer 364 günde olduğu gibi), o bir gün kişi sihirli bir şekilde satın almayı düşünüyor. Hangi gün bunu fark edeceğini bilemeyiz bu yüzden bizi bulmasını tutarlı pazarlama ile sağlamalıyız, sürekli olmalıyız. Bu yüzden tutarlı pazarlama, pazarlama başarısının en önemli parçasıdır.” 

Kişi satın almaya hazır olduğunda orada olmanız gerekir. Pazarlamada tutarsızsanız ve kişi o an arayışta ise sizin yerinize başka bir bağlantı ile karşılaşır ve son! Onu, bugün bu hafta bu ay reklam veren başka bir kuruma verdiniz. 

Güven, tutarlılık için para harcayabilirsiniz. Basit bir şekilde eski müşterilerinizle iletişim kurmuyorsanız bu iş olmaz. Farklı endüstrilerde tutarlılık farklı zaman dilimlerindeki olabilir, ancak bazı endüstrilerilerde her gündür. 

 

Günlük, Haftalık, Aylık

Günlük, haftalık, aylık en azından 3 ayda 1 geri dönün, iletişim kurun. Bugün bile günde dört veya beş kez sosyal medya veritabanlarımızla iletişim kurabiliyoruz. Medya bir veritabanıdır, veritabanınızla iletişim kurmanız gerekir. Şimdi birçok sosyal medya uygulamasında veritabanı ile iletişim kurmak için para ödüyoruz. 

Brad Sugars’ın En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 10 Numara – Tutarsız Pazarlamadan bahsettik.

 

En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 9 Numara – Pazarlama ve Satış Farklıdır! okumadıysanız hemen şimdi okuyun.