Bırakın Müşterileriniz Sizin İçin Satsın!

Marka tutkunları, işinize ve hizmetinize hayranlığın ötesinde, markanıza o kadar bağlıdırlar ki, arkadaşlarına ve çevrelerine sizi anlatmakla kalmayıp, onları size getirir hatta onlara satın alma bile gerçekleşdirtirler.

Aynı müşteriye daha fazla ürün satmak, ya da en azından mevcut müşteriyi memnun etmek ve elimizde tutmak yerine yeni müşteri çekmek için 6 kat fazla para harcıyor olduğumuz aslında korkunç bir gerçek.

Bir başka gerçek ise, bir yerden alışveriş etmeyi bırakan müşteriler bunu artık markanın farksızlaştığını düşündükleri için yapmaktalar. Aslında marka herhangi bir noktada bir hata yapmış değil. Sadece müşteriler marka tarafından artık yeterince önemsenmediğini düşünmektedirler!

İnsanların, sizinle çalışmıyorlarsa ne kaçırdıklarını etrafındaki herkese söylemelerini sağlamak ister miydiniz?

Size hemen bugün işinize adapte edebileceğiniz birkaç basit ipucu vereyim. Bu basit ipuçları, müşterilerinizi size tekrar tekrar getirerek katlanan satışlara yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda arkadaşlarını da getirmelerine sebep olacak.

– Hitap ederken müşterilerinizin isimlerini sık kullanın.

– Onlara teşekkür notları gönderin.

– Onları “yine beklediğinizi” ifade edin.

– Satıştan en yüksek faydayı görebilmeleri için onlara gereken her şeyi satın.

– Sırf hal hatır sormak için bile olsa onları arayın.

– Yeni bir ürün veya hizmet geldiğinde beğenebileceklerini düşündüğünüz için onları arayın.

– Tekrar tekrar takip edin, arayın, sorun.

– Tutabileceğinizin altında sözler verin ama beklenenin üzerinde performans gerçekleştirin.

Bu adımlardan birkaçını bile olsa uygulamayı deneyin. Bir işveren olarak, ekibiniz siz ne yapıyorsanız onu görüp uygulayacağı için onlara örnek olmalısınız.

İşin altında yatan sır, eğer müşterilerinize özen gösterirseniz, onlar da size özen gösterecek ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak. Bu iş, gerçekten bu kadar basit!

İş tavsiyeleri ve tavsiyeleri uygulamak arasında bir kopukluk olduğunu fark ettiğinde, 1993 senesinde Brad Sugars Action International markasını kurdu. Brad’e göre doğru yol aksiyon almaktan geçiyordu! Dünyanın her bir yerindeki iş sahiplerinin hedeflerini fark edebilmeleri için, bir yönetim koçluğu firmasını kurdu. Günümüzde bu firma,  ActionCOACH olarak bilinmekte ve ActionCOACH bugün dünya çapında 59 ülkede faaliyet göstermekte.

Yazan: Brad Sugars

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/2014/11/12/make-your-customers-sell-for-you/