Bir İş Sahibi Gibi Mi Yoksa Bir Çalışan Gibi Mi Düşünüyorsunuz?

Hala bir “çalışan” zihniyetinde olan birçok iş sahibiyle tanışıyorum. Bazıları için bunun sebebi, kendi işlerini kurmadan önce bir başka yerde çalışıyor olmaları ve bu alışkanlığı değiştiremeyişleridir. Bazıları içinse çalışan oldukları algısına kapılıp, bir hataya düşüp, bu düşünce kalıbından çıkamıyor olmalarıdır.

Kendinize, işinizi neden kurduğunuzu hatırlatmanın tam zamanı!

Hayallerinizdekiler…

– Daha fazla özgürlük,
– Eski patronunuzdan daha iyi yapabileceğiniz gerçeği,
– Finansal güvence,
– Tercih meselesi,
– İnsiyatif,
– İş – yaşam dengesi,

Çünkü sadece bir işiniz olsun istemediniz, daha fazlasını istediniz!

Ancak genellikle gerçekler:

– En az para kazanan olmak,
– İşin başında durmayınca vicdan azabı çekmek,
– İş başında en fazla saati harcayan olmak,
– Sıfır özgürlük,
– Ve katma değersiz işi yapan olmanız veya istemediğiniz işleri yapmak zorunda kalmanız.

Birçok iş sahibi kendi değerini azımsıyor ve çalışanlarının yapması gereken işleri de üstleniyor. Sizde de durum buysa, aşağıdaki öneriyi bir deneyin.

Yaptığınız tüm işleri tek tek yazın ve onları yapmak için gereken beceriyi çoktan aza ve o işlerin esas işinize olan katkısını da çoktan aza sıralayacak şekilde kutulara yerleştirin.

Dışarıda müşterileriyle buluştuğu veya stratejileri üzerine çalıştığı için saati 10 TL’ye başkasına yaptırılabilecek veya ekiptekilere delege edilebilecek idari işlere vakit ayıramayıp, hala saatte 1.000 TL kazanabilen iş sahiplerinin giderek arttığını gözlemliyorum. Peki, ama bu nasıl oluyor?

Bizim de onlar arasında yer alabilmemiz için bazen durup, nerede katma değer yarattığımızı ve hangi işten daha fazla yapmamız gerektiğini ve bunu yaparken de neleri yapmayı bırakmamız gerektiğini iyi incelemeliyiz.

Siz, işinizi büyütürken ekibinize bu işleri verdiğiniz için suçlu hissetmeyi artık bir kenara bırakın. Sonuç olarak, bu işleri halletmeleri için bir ekip kurmamış mıydınız zaten?

Zaman, işinizi yeniden keyifle yapmanın zamanı! Zaman, bu gibi idari işlere bakabilecek bir çalışanın maaşından tasarruf etmek uğruna yeterince işinizin içinde olamamanızın değil, katma değer yaratacak işlere odaklanan bir iş sahibi gibi düşünmeye başlamanızın zamanı!

Yazan: Simon Buck

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/2015/10/14/thinking-like-business-owner-employee/