Başarılı Girişimcinin Özellikleri: Verilere ve Olgulara Hakim Olmak

Başarılı girişimcinin özellikleri dendiğinde akla ilk gelenler yaratıcılık, çalışkanlık ve hırs gibi özelliklerdir. Çoğu girişimcilik türleri bu tarz özellikleri sevse de başarılı girişimciler işletmelerindeki verileri ve olguları iyi anlayan tutkulu insanlardan çıkar. İşletmenin ilk zamanlarında çok fazla veri takibi gerekmese de işletme büyüdükçe bu gereklilik artar ve sayıları iyi anlayamayan, analiz edemeyen girişimciler işlerini büyütemezler.

Başarılı girişimcinin özellikleri elbetteki verileri iyi anlamakla sınırlı değildir fakat işletmedeki pazarlama, finans verilerini analiz edebilme başarıya giden yolda büyük bir faktördür. Peki hangi verileri yorumlayarak, nasıl başarılı girişimci olunur? Gelin, birlikte inceleyelim.

Finansal Verileri Okumak: Başarılı Girişimciler için Olmazsa Olmaz!

Bir işletmede büyümeyi ve sorunsuz operasyon aşamalarını yakalamak oldukça önemlidir. Bu yüzden, bunları yakalamak için rakamlarınızı iyi bilmelisiniz. Girişiminiz oldukça hızlı değişeceğinden dolayı bu değişime rakamlarınızı takip ederek ayak uydurmak sizi başarılı girişimciler arasına sokacaktır.

Elbette başarılı girişimcinin özellikleri kolay bir şekilde elde edilemez ve finansal rakamları okumak sizin için zor olabilir. Peki nereden başlayacaksınız? İşletmeniz için en önemli finansal veriler hangileri?

Aşağıda sıraladığımız finansal metrikler işletme sahibi olarak en iyi anlamanız gereken ve işletmeniz için oldukça kritik olan verilerdir. Bu verilere hakim olmak başarılı bir işletme yönetmenizi sağlar:

-Toplam Hasılat

-Toplam Harcamalar

-Kâr

-Kâr Marjı

-Eldeki Nakit veya Nakit Akışı

-Özsermaye

-Borç ve Borçlanma Oranı

-Vergi Oranı

-Alacaklılar ve Alacak Hesapları

-Toplam Envanter

-Net Gelir

Bazı girişimciler -harika fikirleri ve yetenekleri olsa da- bu önemli finansal verileri olması gerektiği kadar dikkate almazlar. Bundan dolayı, işleri büyürken kontrolü kaybeder ve istedikleri başarıyı yakalayamazlar. Öbür taraftan başarılı girişimci özellikleri arasında finansal verilere hakim olmak ve bu verilerle birlikte büyümek bulunur.

6 adım semineri

Peki ya Online Metrikler?

Günümüzdeki başarılı girişimcilerin hemen hepsi işinin bir kısmını online platformda sunuyor. Bu yüzden, siz de elbette ki işletmenizin internet sitesi, sosyal medyası ile girişim fikirlerinizi günümüz dünyasına uyumlu olarak online platforma -her yönüyle olmasa da- taşımalısınız.

İşletmeniz için internet sitesi, sosyal medya hesapları açmak oldukça kolay olacaktır. Zor olacak iş ise işletmenizle paralel olacak bir dijital pazarlama stratejisi belirlemektir. Dahası, bu stratejinin başarılı olup olmadığını ölçmeniz de gerekecektir. Bundan dolayı, dijital dünyada online metriklerinize hakim olmak da oldukça önemlidir. İşletmeniz için aşağıda sıraladığımız metriklere hakim olmak, markanızın bilinirliğini arttırma fırsatlarını ve dijital stratejilerinizin performansını görmenizi sağlayacak.

-Sitenize gelen gerçek ziyaretçiler

-Hemen çıkma oranı

-Sitede geçirilen zaman

-Tekil ziyaretçiler için oturum sayısı

-En çok etkileşim alan sayfa

-Sosyal medya etkileşimi

-Takipçi Sayıları

-Paylaşım, beğeni ve yorumlar

-Video görüntülenmeleri

-En çok etkileşimi alan gönderi

Başarılı Girişimci Özellikleri için Diğer Metrikler

İşletmeniz her ne kadar online ortama oldukça entegre olmuş olsa bile temel pazarlama metriklerini de bilmeniz gerekir. Özellikle aday müşterilerinizin takip etmek eforlarınızı en üst seviyeye çıkarmak için oldukça kritiktir. Bunun için en önemli metrikler:

-Lead (Müşteri adayı) sayısı

-Edinme maliyeti

-Conversion (dönüştürme) oranı

-Müşteri yaşam süresi değeri

-Tekrar eden ziyaretler

-Ortalama Satışlar

-Ziyaret başına satın alınan mal sayısı

-Günlük müşteri sayısı

-5 yıldız verilen yorum sayısı

ActionCOACH’da bu metrikleri formulize ederek işletmelerin yüksek performansta çalışmalarına yardım ediyoruz.

,başarılı girişimcinin özelliği : işletme analizi

Kaynak:

The Facts and Data Matter for Business Success