Başarılı Bir İş Planı Oluşturmaya Yardımcı Olan 3 Temel Faktör

Başarılı bir iş planı geliştirmek için, işin başarısına etki eden üç temel faktöre odaklanılmalıdır. İş planı çıkartmanın temel amacı, işinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve daha ilk günden işinizi başarıya taşıyabilmektir. Başarılı bir iş planı oluşturmak için dikkate almanız gereken 3 temel faktör aşağıdaki gibidir:

1.İş Planı
En önemli ve en öncelikli faktör iş planının ta kendisidir. İş sahipleri, vizyonlarını ve düşüncelerini gerçeğe dökebilecekleri bir metot geliştirmelidirler. Bu, işlerini gelecekte nerede görmek istediklerini, oraya nasıl geleceklerini ve bunu yaparken işlerinin nasıl bundan yararlanıp büyüyeceğini de kapsamalıdır. Bu soruları en uygun şekilde cevaplayabilmek için en iyi yöntem bir iş planı kullanmaktır.

Başarılı, iyi oluşturulmuş ve düzgün sunulan bir iş planının, birçok potansiyel müşteri ve yatırımcının da gözüne takılması kaçınılmazdır. İş planını basitçe tarif edersek, bir işin, şirketin veya organizasyonun başarısının temelidir. Bir iş planı oluştururken aşağıdaki alanlara kesinlikle değinmek gerekir:

-İş fikirleri
-Pazar Analizi
-Pazar Stratejisi
-Finansal Analiz

2.İş Fikir(ler)i
Bu kısım, işin ana vizyonunu aktarırken, bu vizyonu nasıl başaracağını da kısaca belirtmek içindir. Aşağıda bahsi geçen üç önemli madde de tamamlanmış olursa, bu fikirler bir iş planı haline getirilmiş olur. Bu maddeler:

-İş Özeti: İşin kısa tanımı
-Başarının Anahtarı: İşin müşteriye verdiği sözleri anlatan kısa ifadeler
-Çalışanların ve Yönetimin Özeti: Dikkati işin başarısından sorumlu olacak kişilere çekecek ifadeler

3.İş Piyasaları
Risk almadan önce, iş sahibinin bir iş planını geliştirirken, aynı zamanda mevcut piyasa koşullarını bilmesi ve gelecekteki koşulları öngörebilmesi çok önemlidir.

Piyasa sürekli değişkenlik gösterirken yanlış zamanda yeni bir işe girişmek, iş sahibinin tahmin ettiğinden de uzun süre durumu negatif etkileyebileceği için bu nokta çok önemlidir.

Yazan: Ailina Calip